Domáce Kauzy Politika

Kováčik nerozumie, prečo nebolo začaté trestné stíhanie pre nahrávky Gorily

Zdroj: TASR / Andrej Galica

BRATISLAVA – Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik uviedol, že stále nebolo začaté trestné stíhanie v súvislosti s nálezom údajnej nahrávky z Gorily u Mariana Kočnera, ktorý je obvinený z objednávky vraždy novinára Jána Kuciaka. Povedal to v pondelok pred parlamentným ústavnoprávnym výborom.

“Pri domovej prehliadke v októbri 2018 u Mariana Kočnera bol nájdený aj USB kľúč. Napísal som pokyn vyšetrovateľovi Kyselicovi aj vyšetrovateľovi Juhásovi, aby postupovali striktne v zmysle príkazu generálnej prokuratúry. Keď sa robí domová prehliadka, robí sa v určitej trestnej veci,” povedal Kováčik s tým, že ak sa našlo niečo nové, mala sa začať nová vec.

“Do dnešného dňa sa tak nestalo, neviem, prečo, prečo je pánovi Marianovi Kočnerovi nejakým spôsobom pomáhané. Prečo tam nebolo začaté trestné stíhanie, ja som nič iné nechcel, len som povedal, aby tam toto bolo. Vec bola daná do inej veci, nezmyselne,” skonštatoval špeciálny prokurátor.

“S nahrávkou sa začali diať veci, chcel som ju zobrať, vydať pokyn, aby sa tam začalo trestné stíhanie pre ten skutok,” povedal Kováčik a dodal, že Marian Kočner mal s nahrávkou obchodovať.

Poslanci sa Kováčika pýtali na zdĺhavé vyšetrovanie kauzy Gorila. On sa odvolal na právnu pomoc z Veľkej Británie, pre ktorú nebola kauza ešte ukončená, pretože nevie sprostredkovať vypočutie svedkov.

Nahrávku z Gorily, ktorú polícia našla v decembri 2018 v dome Mariana Kočnera, označili znalci za autentickú, potvrdil to pre viaceré médiá odchádzajúci šéf vyšetrovacieho tímu Gorila Lukáš Kyselica. Nahrávka je dlhá možno aj desiatky hodín a obsahuje ešte viac informácií, než bolo vo zverejnenom spise z roku 2011.