Domáce Politika Top

Kotlebov poslanec zaútočil na Kiskove vyznamenania: Nenávistné reči, toto tu ešte nebolo!

BRATISLAVA – S udelenými štátnymi vyznamenaniami prezidenta Kisku, zdá sa, nesúhlasí aj časť kotlebovcov. Na Facebookovej stránke ĽSNS – Bratislavský kraj sa objavil príspevok plný nenávistných vyjadrení o židoch, pod ktoré sa podpísal poslanec Stanislav Mizík.

Mizík hneď na začiatku tvrdí, že Kiska sa buď zbláznil, alebo „vedome degraduje slovenské vyznamenania”. Prekážalo mu viac vecí a podľa neho vraj prezident otočil zdravý rozum hore nohami.

Odvoláva sa na históriu

V statuse pokračuje v xenofóbnom tóne. „Z histórie vieme, že slovenskí velikáni Ľudoví Štúr, Michal Miloslav Hodža, Jozef Holuby, Jozef Miloslav Hurban, Svetozár Hurban Vajanský mali negatívny vzťah ku Židom kvôli ožobračovaniu slovenského národa – úžerníctvu a tiež aj kvôli náboženským otázkam,” píše Mizík.

Poslancovi prekáža niekoľko mien, ktoré Andrej Kiska ocenil. Ivan Kamenec bol podľa neho člen KSČ a kandidát tajnej spolupráce vo zväzkoch ŠTB, „ktorý sám v rozhovore priznal, že je žid”. To isté sa mu nepáči ani na Eve Mosnákovej, ktorá prežila holokaust a postavila sa aj proti okupácii v roku 1968.

Kritizoval aj Kaščáka a Kocába

kotleba_mizik
Status, pod ktorý je podpísaný Stanislav Mizík

Michala Kaščáka zas nazval organizátorom „zvráteného festivalu Pohoda, kde sa propaguje islamizmus, homosexualita, slniečkárstvo a „ zlé jazyky“ tvrdia, že sa tam zbiehajú „húliči“ trávy a iných drog”.

Suchú nitku nenechal ani na režisérovi Jurajovi Herzovi a Michaelovi Kocábovi. Ten je podľa Mizíka slniečkár, ochranca cigánov a moslimov. „Pribinov kríž tiež dostala in memoriam Daniela Šilanová, zakladateľka rómskeho divadla Romathan, fanantička do cigánskych zvykov,” uzatvára.

Kritická Žitňanská aj Danko

Predseda parlamentu Andrej Danko sa na tlačovke vyjadril, že na Mizíka pre výroky o štátnych vyznamenaniach podá návrh na disciplinárne konanie. Na ĽSNS vraj nezostane ani nitka suchá, pokiaľ to zákon dovoľuje. Kriticky sa na Facebooku vyjadrila aj ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská.

„Nemusí každý súhlasiť s vyznamenaniami, ktoré udelil prezident Kiska, ale kádrovanie ich držiteľov podľa pôvodu, ako to urobil poslanec Mizík (ĽSNS) na internete je už ďaleko za hranicami, ktoré môžeme ako spoločnosť akceptovať,” tvrdí a dodáva: „Výroky poslanca sú nielen hlúpe, ale pre spoločnosť nebezpečné. A práve preto, že ide o poslanca, treba ich jasne odmietnuť.”

Zdroj: ph, Foto: FB / Kotleba – Ľudová strana Naše Slovensko – Bratislavský kraj, SITA