Domáce Kauzy Politika Top

Kotleba stojí opäť pred súdom. Dôvodom sú kontroverzné šeky

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

PEZINOK – Vo štvrtok pokračovalo na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) pojednávanie s obžalovaným predsedom opozičnej ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze kontroverzných šekov. Na pojednávaní je prítomný aj samotný Kotleba.

 

V kauze Kotlebových šekov sa naposledy predseda ĽSNS nedostavil s tým, že si musel plniť povinnosti v parlamente. Vtedy nedal súhlas na konanie v neprítomnosti, a tak samosudkyňa Ružena Sabová odročila pojednávanie na štvrtok a piatok (29. 5.).

Na Špecializovanom trestnom súde sa dnes čítajú listinné dôkazy, a to najmä zápisnice o výsluchu svedkov. Kotleba na margo výsluchov opakovane konštatuje zaujatosť prokurátora a vyšetrovateľa.

Odmietol, že by používal neonacistické šifry. Na svedecké výpovede reagoval najmä kritikou postupu vyšetrovateľa a spôsobu kladenia jeho otázok. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Tomáš Honz poukázal na to, že pri obdarovávaní sociálne slabých rodín používal Kotleba aj inú číselnú symboliku, nielen číslo 1488.

Na súde sa čítali aj svedecké výsluchy ľudí, ktorí dostali sumy 777 eur alebo 2028 eur. „Každá tá suma predstavuje istú extrémistickú symboliku,“ uviedol Honz. Napríklad číslo 20 odkazuje podľa Honza na deň narodenia Adolfa Hitlera, číslo 28 je symbol pre slogan Blut und Ehre (v preklade z nemčiny krv a česť, pozn. TASR). Toto heslo v nemeckom origináli predstavuje slogan mládežníckej organizácie z čias nacistického Nemecka Hitlerjugend.

Šeky v hodnote 1488 eur

Kotleba sa počas prestávky k samotným číslam nechcel vyjadrovať. Pri jednom z nich sa však pozastavil počas hodnotenia dôkazu. Preukazoval, že suma 2028 eur vyšla z cenníka medicínskeho centra v Piešťanoch. To poskytovalo terapiu dievčaťu, ktorej šek odovzdal Kotleba. „Neviem vylúčiť, že sa dá vyskladať nejaká suma podľa potreby,“ reagoval prokurátor. Poukázal aj na to, že na súde odznelo, že Kotlebova strana má kontakty v danom medicínskom centre.

„Prokuratúra chce preukázať, že pán Kotleba úprimne dáva sumy vždy v nacistickej číselnej symbolike,“ pokračoval prokurátor s tým, že to dokážu aj výsluchy ďalších znalcov. „Dozviete sa aj, aké rodiny alebo akí ľudia dostali v konečnom dôsledku tie sumy 1488. Všetko sa odkryje a zapadne to do seba,“ doplnil Honz. „Ja sa pýtam, či nie je cynizmus dávať finančné sumy s nacistickou symbolikou ľuďom, ktorí počas Hitlerovho režimu boli predmetom perzekúcie,“ uzavrel.

 

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Čítali sa aj rozsudky o Slovenskej pospolitosti a ĽSNS

Popoludní sa na Špecializovanom trestnom súde čítali rozsudky Najvyššieho súdu o zrušení Kotlebovej niekdajšej strany Slovenskej pospolitosti a o nezrušení ĽSNS.

Prokurátor Honz čítal vo štvrtok na súde aj rozsudok NS SR o rozpustení politickej strany Slovenská pospolitosť, ktorej bol Kotleba kedysi predsedom. Najvyšší súd vtedy zrušil stranu, ktorej program odporoval ústave aj tým, že chcel zaviesť stavovskú spoločnosť a upierať práva menšinám. Kotleba považuje 12 rokov starý rozsudok za nesúvisiaci s prejednávaným skutkom.

Po prečítaní rozsudku prokurátorom začal Kotleba čítať rozsudok Najvyššieho súdu SR, ktorý nerozpustil ĽSNS. Čítal ho vyše dvoch hodín. Nerozpustenie jeho strany považuje za dôkaz, že aj obžaloba prokurátora je nedôvodná. Pripomenul, že Najvyšší súd sa zaoberal v odôvodnení aj skutkom, ktorý mu je kladený pred ŠTS za vinu.

Po prečítaní rozsudku zahrnula do dokazovania samosudkyňa Ružena Sabová nové dôkazy navrhnuté prokurátorom vrátane rozsudku Najvyššieho súdu, ktorý odsúdil za extrémistické trestné činy poslanca Národnej rady SR za ĽSNS Milana Mazureka. Rovnako tak zahrnula do dokazovania aj kandidátnu listinu ĽSNS do parlamentných volieb, ktoré sa konali vo februári tohto roku.

V piatok by mali na Špecializovanom trestnom súde vypovedať viacerí svedkovia a znalec vrátane poslanca Národnej rady SR Ondreja Ďuricu (ĽSNS).

Prokurátor podal obžalobu na Kotlebu ešte v októbri minulého roka. Predseda ĽSNS sa mal trestného činu dopustiť, keď odovzdal trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur.