Domáce Kauzy Politika

Kotleba stojí kvôli šekom opäť pred súdom. Pokuta za zdržiavanie pojednávania sa mu nevyhne

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku pokračuje v pondelok hlavné pojednávanie s predsedom ĽSNS Marianom Kotlebom v kauze rozdávania kontroverzných šekov na sumu 1488 eur.

*Aktualizované 14:30 o poriadkovú pokutu pre Mariana Kotlebu.

*Aktualizované 12:00 o záverečnú reč Mariana Kotlebu. 

 

Na pojednávanie sa dostavil Kotleba a jeho dvaja obhajcovia – Tomáš Rosina a Ondrej Mularčík. Prítomný je aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz. Na pojednávaní je naplánovaná záverečná reč obžalovaného aj tretieho Kotlebovho obhajcu Petra Kupku. Následne plánuje samosudkyňa Ružena Sabová vyniesť verdikt.

Naposledy sa vo veci pojednávalo 21. septembra takmer deväť hodín. Súd sa oboznamoval s listinnými dôkazmi, následne bolo dokazovanie ukončené a pristúpilo sa k prednesu záverečných rečí. Prokurátor Honz dal návrh, aby samosudkyňa Kotlebu uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Navrhol Kotlebovi trest odňatia slobody v dolnej polovici trestnej sadzby a so zaradením do ústavu s minimálnym stupňom stráženia. Sadzba v Trestnom zákone za spomínaný paragraf je od štyroch do ôsmich rokov odňatia slobody.

Zdroj: TASR / Jakub Kotian

Podľa obhajcu Rosinu však v prejednávanej veci bolo odopreté právo Kotlebovi na spravodlivý proces. Obžalovaný sa podľa neho sám dožadoval, aby mu vysvetlili, prečo súd zvažuje zmenu právnej kvalifikácie na zločin. Bolo podľa obhajcu povinnosťou súdu vysvetliť mu, prečo môže byť zmenená právna kvalifikácia inak, ako bola uvedená v obžalobe prokurátora ÚŠP. Iniciatívne sa podľa Rosinu zo strany súdu vykonávali dôkazy, ktoré prokurátor ÚŠP ani nenavrhol.

Kotleba sa mal podľa obžaloby dopustiť trestného činu, keď odovzdal v sídle Obchodnej akadémie v Banskej Bystrici v marci 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1488 eur. Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru. Na otvorení pojednávania v marci 2020 samosudkyňa uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. Voči sudkyni vzniesol Kotleba v lete námietku zaujatosti, tú však Najvyšší súd SR zamietol.

Obhajca hovorí o bezúhonnosti

Predseda ĽSNS Marian Kotleba je bezúhonná osoba a je predsedom štandardnej parlamentnej strany, ktorá je bežnou politickou demokratickou stranou. Uviedol to obhajca Peter Kupka na pondelkovom pojednávaní s Kotlebom pred samosudkyňou Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Advokát vo svojej záverečnej reči zdôraznil, že označovať Kotlebu za extrémistu v prípade rozdávania kontroverzných šekov pre chudobných je v príkrom rozpore s ideami fašizmu, nacizmu a neonacizmu. Takéto ideológie sa práve k sociálne slabým vrstvám stavali nepriateľsky.

Kupka v záverečnej reči, ktorú plánuje na približne hodinu a pol, taktiež vyzdvihol zásluhy Kotlebu, keď v minulosti pôsobil ako predseda Banskobystrického samosprávneho kraja. Podľa obhajcu sa práve vďaka realizácii projektov Kotlebu podarilo ušetriť nemalé finančné prostriedky a zveľadiť región, či už v oblastiach školstva, kultúry, infraštruktúry.

Na poste predsedu samosprávneho kraja podľa slov Kupku bojoval proti klientelizmu a korupcii, o čom má svedčiť aj skutočnosť, že Kotleba podal takmer 30 trestných oznámení v prípadoch, kde bolo podozrenie z korupčného správania. Obvinenia Kotlebu sú podľa obhajcu v príkrom rozpore s jeho konaním. Kupka okrem toho podrobne čítal stanovy ĽSNS, zároveň aj minuloročné rozhodnutie Najvyššieho súdu SR, ktorý zamietol návrh bývalého generálneho prokurátora SR Jaromíra Čižnára zakázať ĽSNS. “Obžalovaný riadne vedie a viedol rodinný život,” povedal tiež Kupka.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kotleba kritizuje súd

Predseda ĽSNS Marian Kotleba odmieta, že by mal byť obžalovaný zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. “Pokladám konanie a aj obžalobu za vykonštruované. Právna kvalifikácia, čoho som sa mal dopustiť, neexistuje,” uviedol Kotleba vo svojej záverečnej reči na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku.

Zároveň skritizoval údajnú zaujatosť súdu a orgánov činných v trestnom konaní a skutočnosť, že počas pojednávaní nebol predložený ako dôkaz kontroverzný šek so sumou na 1488, čo je podľa znalcov známou neonacistickou šifrou. Kotleba čelí obžalobe v kauze kontroverzných šekov. V záverečnej reči sa pýtal, čoho sa dopustil. “Za čo mám byť vlastne potrestaný?” dopytoval sa Kotleba. Očakáva sa, že po jeho záverečnej reči sudkyňa ŠTS Ružena Sabová pristúpi k vyhláseniu verdiktu.

Pred Kotlebovou záverečnou rečou Sabová prerušila reč obhajcu Petra Kupku. To Kotlebova obhajoba označila za zásah do Kotlebových základných práv. Kupka okrem iného v prejave menoval množstvo predmetov, ktoré sa predávajú za sumu 14,88 a 1488. Išlo o rozličné textilné predmety, elektrotechniku a darčekové predmety.

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Pohár trpezlivosti pretiekol

Poriadkovú pokutu vo výške 500 eur udelila samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku obžalovanému predsedovi ĽSNS Marianovi Kotlebovi. Obžalovaný v kauze kontroverzných šekov napriek upozorneniam sudkyne vo svojej záverečnej reči vybočoval z rámca prejednávanej veci.

Podľa sudkyne napriek jej viacerým upozorneniam zdržiaval svojou dlhou záverečnou rečou hlavné pojednávanie a bránil tým hlavnému pojednávaniu. Kotleba v rámci svojej záverečnej reči menoval čísla zákonov, predpisov a desiatky legislatívnych návrhov ĽSNS. Voči rozhodnutiu sudkyne podal sťažnosť. Po krátkej porade pokračuje prednes Kotlebovej záverečnej reči. Po jej ukončení sa očakáva v procese, ktorý sa začal na ŠTS v Pezinku v marci tohto roka, verdikt.