Domáce Kauzy Politika Top

Kotleba sa pre šeky v hodnote 1488 eur postaví pred súd. V ĽSNS také niečo nie je žiadnou novinkou

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Sú to len čísla?

Ale späť k číslam. Za symbolikou, ktorá je známe nielen obdivovateľom Slovenského štátu ale aj ich kritikom, sa skrývajú zaujímavé odkazy. Neonacisti takéto čísla zvyknú používať, aby dali podobne zmýšľajúcom ľuďom najavo, že sú “v tom spolu”.

Marian Kotleba daroval ešte v marci 2017 rodinám s postihnutými deťmi šeky v hodnote 1488 eur. V neonacistickej symbolike tieto čísla symbolizujú odkazy “ochrancom bielej rasy”.

Číslo 14 je odkazom na 14-slovný výrok v angličtine, ktorého autorom je americký rasista David Lane, ktorý zomrel v roku 2007. Lanova veta v preklade znamená: „Musíme chrániť existenciu svojho ľudu a budúcnosť bielych detí.“

Zdroj: archív

Číslo 88 zasa odkazuje na ôsme písmeno v abecede, teda písmeno „H“, a slúži ako symbolika pre nacistický pozdrav „Heil Hitler!“.

Marian Kotleba však tvrdí, že išlo o náhodu a že šeky s touto sumou nemali nič symbolizovať.

V kontexte informácií o súdených kotlebovcoch však treba spomenúť aj neúspešné rozpustenie ĽSNS. Podľa Najvyššieho súdu, ktorý o prípade rozhodoval, však nebola obžaloba sformulovaná dostatočne dobre na to, aby mohol stranu rozpustiť. Rovnako tiež Najvyšší súd oslobodil poslanca Stanislava Mizíka, na ktorého stránke sa objavil status, kde autor kritizoval, že štátne vyznamenania získali ľudia židovskej národnosti. Podľa Najvyššieho súdu nebolo jasne preukázané, že status písal on sám. Mizík vtedy argumentoval, že “nevie písať na počítači.”