Domáce Kauzy Top

V kauze šekov navrhol prokurátor uznať Mariana Kotlebu za vinného

Marian Kotleba. Zdroj: TASR / Jakub Kotian

BRATISLAVA – Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) Tomáš Honz navrhol prekvalifikovať skutok, ktorého sa mal dopustiť predseda ĽSNS Marian Kotleba v kauze rozdávania kontroverzných šekov so sumou 1 488 eur. Vo svojej záverečnej reči dal návrh, aby samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) Kotlebu uznala za vinného zo zločinu podpory a propagácie skupín smerujúcich k potláčaniu základných práv a slobôd. Pojednávanie bolo odročené na 12. októbra. Odznieť má ešte záverečná reč tretieho obhajcu Kotlebu Petra Kupku, ako aj samotného obžalovaného.

 

Aktualizované 17:40

Kotleba sa na proces dostavil v sprievode svojich obhajcov – Ondreja Mularčíka a Tomáša Rosinu. Naposledy naplánovaný proces na 8. septembra bol zrušený. A to z dôvodu, že obžalovaný požiadal o ospravedlnenie neúčasti, pretože sa nachádzal v karanténe pre nový koronavírus po tom, ako sa vrátil z Čiernej Hory.

Predtým pojednávania brzdil fakt, že sa súdny spis v kauze šekov nachádzal na pôde Najvyššieho súdu (NS) SR, ktorý rozhodoval o námietke zaujatosti voči samosudkyni Ružene Sabovej. NS SR námietku napokon zamietol a pojednávanie tak naďalej môže viesť Sabová. V prípade sa konalo koncom marca a na začiatku júna.

 

Marian Kotleba. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Predseda ĽSNS sa mal podľa prokurátora trestného činu dopustiť, keď odovzdal v roku 2017 trom rodinám finančný dar prostredníctvom symbolických šekov vystavených na sumu 1 488 eur. Tie považujú obžaloba aj viacerí znalci, ktorí na súde vypovedali, za neonacistickú šifru.

Na otvorení hlavného pojednávania samosudkyňa Sabová uviedla, že zvažuje posudzovanie Kotlebovho konania podľa prísnejšej kvalifikácie. Ak sa k nej v prípade uznania viny prikloní, hrozilo by mu až osem rokov väzenia.

 

Kotlebov obhajca Tomáš Rosina. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Kotleba vzniesol ďalšiu námietku zaujatosti

Predseda ĽSNS vzniesol na dnešnom pojednávaní ďalšiu námietku zaujatosti voči samosudkyni Špecializovaného trestného súdu  v Pezinku Ružene Sabovej. Podľa jeho názoru je sudkyňa ovplyvnená médiami a koná v jeho neprospech.

“Sudca by sa nemal nechať ovplyvňovať verejnou mienkou. Neviem, za čo som súdený a neviem doteraz, prečo má byť sprísnená kvalifikácia,” povedal mimo iného Kotleba. Sudkyňa podľa neho založila do spisu podnet na NAKA po zhliadnutí mediálneho výstupu ku kauze na YouTube. “Samosudkyňa žije mediálnymi výstupmi,” nechal sa počuť predseda ĽSNS. Sudkyňa o jeho námietke nekonala, pretože nespĺňala procesné náležitosti. V lete Kotleba už raz podal námietku zaujatosti voči sudkyni, tú však Najvyšší súd SR v auguste právoplatne zamietol.

 

Peter Krupa a Marian Kotleba. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Kotlebov obhajca hovorí o odopretom práve 

Jeden z obhajcov Kotlebu Tomáš Rosina vo svojej záverečnej reči uviedol, že Marianovi Kotlebovi bolo odopreté právo na spravodlivé súdne konanie. “V prejednávanej veci bolo toto právo Marianovi Kotlebovi odopreté, teda právo na spravodlivý proces,” zdôraznil Rosina. Obžalovaný sa podľa neho sám dožadoval, aby mu vysvetlili, prečo súd zvažuje zmenu právnej kvalifikácie na zločin. Bolo podľa obhajcu povinnosťou súdu vysvetliť mu, prečo môže byť zmenená právna kvalifikácia inak, ako bola uvedená v obžalobe prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP).

Iniciatívne sa podľa Rosinu zo strany súdu vykonávali dôkazy, ktoré prokurátor ÚŠP ani nenavrhol. Upozornil, že súd nemôže byť pomocníkom a vyhľadávať nové dôkazy v prospech niektorej z procesných strán. “Nesmie súd aktívne poskytovať dôkazy obžalobe,” povedal obhajca.

Podľa Rosinu nikto nemôže byť stíhaný inak, ako zo zákonných dôvodov. Skutkový stav vo veci sa podľa neho nemôže zisťovať tak, aby boli porušené zákonné procesy. Upozornil, že na hlavnom pojednávaní sa nemôže prokurátor spoliehať na pomoc súdu. “Súd v tomto konaní priznal dôkaznú núdzu prokurátora,” povedal Rosina. Súd podľa neho nestojí na strane orgánov činných v trestnom konaní ani na strane obžalovaného.

 

Marin Kotleba. Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

Spochybnili aj výpoveď historika 

Vo veci vypočuli svedkov, ktorým boli odovzdané šeky, ale aj ich finančná hotovosť. Jeden zo svedkov sa vyjadril, že celý kultúrny program bol slušný a len poďakoval Kotlebovi. Z jeho výpovede vyplynulo, ako dodal obhajca, že nemal výhrady k priebehu podujatia ani k dekorácii auly. Nevnímal sumu ako symbol, ktorý by bol zakázaný. Rovnako aj ďalší svedkovia z rodín, ktorým šeky odovzdali, nevnímali sumu ako rozdelenú na číslice 14 a 88. Nepripisovali šekom podľa vyjadrenia obhajcu nič zvláštneho.

Spochybnil aj svedecké výpovede slovenského historika Jakuba Drábika a českého znalca Jana Uhlířa. Posledný z menovaných svedkov na predchádzajúcich pojednávaniach potvrdil, že číslo 1488 je známou neonacistickou šifrou. Podľa obhajcu však tento znalec nevysvetlil, prečo číslo 1488 nemôže byť zložením napríklad čísel 1, 4 a 88 alebo 148 a 8. “Suma 1488 je predmetom rôznych právnych vzťahov a nikto nikdy nemal námietky voči takýmto sumám,” povedal Rosina. Štát podľa neho nezakázal, aby sa takáto suma a ani jej vyobrazenie nepoužívalo.