Domáce Politika Parlamentné voľby Top

Kotleba prišiel na pytačky k Harabinovi. Takáto je odpoveď

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Zatiaľ, čo štandardná opozícia dlhé mesiace vyjednávala o spájaní a nespájaní sa, antisystém scéna mesiac pred uzatvorením kandidátok šokovala verejnosť. Ešte včera Kotlebova ĽSNS oznámila uzatvorenie memoranda so štyrmi mimoparlamentnými stranami, dnes rokovali s predstaviteľom piatej – Štefanom Harabinom. Veľké spájanie síl sa však nedeje. Sudca Najvyššieho súdu a líder strany Vlasť  ešte počas rokovania prostredníctvom tlačovej správy oznámil, že každý z nich pôjde do volieb sám. 

 

Harabin však myšlienku spolupráce nezavrhol úplne. Obrátil sa na podľa neho relevantné strany – Smer, SNS, Sme rodina a ĽSNS, pričom apeluje, aby spolu vytvorili “široký blok, nie však koalíciu –  národných, vlasteneckých, kresťanských – a hlavne normálnych strán.” Podľa Harabina je viacero tém, ktoré majú s ĽSNS spoločné, “ale sú aj také, na ktoré máme iné názory a v ktorých sa odlišujeme.” Tiež uviedol, že lepšie je ísť do volieb samostatne.

Z priateľstva medzi Harabinom a Kotlebom tak veľmi rýchlo zišlo. Predseda ĽSNS odišiel z tlačovej besedy skôr. Povedal, že má ešte iné veci na práci a že oni “urobili všetko”. 

Harabin na tlačovej besede čítal svoj príhovor z papiera. Novinári dostali jeho text ešte počas rokovaní Harabina a Kotlebu, sudcu Najvyššieho súdu s týmto aj konfrontovali. Ten tvrdil, že mu “jeho poznámky mohol ukradnúť Eset”. Text prišiel novinárom z oficiálnej Harabinovej mailovej adresy, ktorú využíval ešte počas prezidentskej kampane.

Kotleba z besedy odišiel skôr. Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

Kotleba sa pri svojom odchode poďakoval novinárom, že si všimli, že Harabinovo tlačové oddelenie posielalo správu ešte počas rokovania. Naznačil, že tento krok nepovažuje za férový.

Vzal si čas

Predseda ĽSNS navrhol sudcovi Najvyššieho súdu spoluprácu už na začiatku októbra. Vtedy Harabin definitívne oznámil, že sa postaví na čelo strany Vlasť a povedie ju do volieb 2020. Kotlebovcom najskôr síce odkázal, že do volieb pôjde sám, neskôr si ale zobral čas na rozmyslenie.

Voči ĽSNS mal totiž niekoľko výhrad. Vyčítal im najmä ich postoj k holokaustu, k SNP a k menšinám na Slovensku. Kotlebovci počas posledných týždňov tieto vyjadrenia korigovali a výrazne zmenili rétoriku. V televíznych reláciach predseda strany Marian Kotleba tvrdil, že SNP bolo v histórii Slovákov veľmi dôležité a že “rozhodne nechcú robiť poriadky s cigánmi”. Túto náhlu zmenu si médiá vysvetľujú ako ústretový krok voči Harabinovi.

Navzájom užitoční

Môžu si byť totiž užitoční vzájomne. Zatiaľ čo Kotleba má potrebné percentá, aby mohol potiahnuť aj menšie strany, Harabin môže byť z hľadiska budúcej spolupráce pre ostatné strany prijateľnejší. ĽSNS by zase mohla byť pre Harabina výťahom do parlamentu, Vlasť sa totiž zatiaľ v prieskumoch ani nepribližuje hranici zvoliteľnosti. V novembrovom prieskume Focusu získala Vlasť 3%, ĽSNS až 10,3%.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Predseda ĽSNS včera prekvapil, neočakávane totiž podpísal memorandum o spolupráci hneď so štyrmi mimoparlamentnými stranami –Kresťanská demokracia – Život a prosperita – Aliancia za Slovensko (KDŽP), Národná koalícia, Doma dobre a Priama demokracia. Do posledného prieskumu Focusu sa z nich nedostala ani jedna.

Veľká spolupráca

Predseda ĽSNS tak dnes k Harabinovi šiel ako zástupca piatich strán, ktoré podpísali spoločné memorandum o spolupráci. “Pôjde k nemu delegácia našich strán, ktorá mu prinesie memorandum s cieľom, aby si ho mohol naštudovať a aby sa k nemu, ak mu ide o Slovensko, mohol po triezvom zvážení pripojiť,” vyhlásil ešte včera Kotleba.

Harabin zatiaľ neprezradil, kto ďalší s ním v strane Vlasť bude. Opakovane len zdôrazňoval, že nepôjde o súčasných ani bývalých politikov.

Štefan Kuffa sedel v parlamente za OĽaNO. Zdroj: SITA/Jozef Jakubčo

Čo sa týka strán, s ktorými kotlebovci podpísali spomínané memorandum, KDŽP je projekt bývalého poslanca za OĽaNO Štefana Kuffu, brata Mariana Kuffu – známeho kňaza zo Žakoviec. Jeho videá na internete vyvolávajú rozporuplné reakcie. V Národnej koalícii sa spojili bývalí členovia SNS a HZDS, okrem nich v strane figuroval napríklad advokát Mariana Kočnera Marek Para, ale aj Harabinov synovec Slavomír Harabin. Doma dobre je mimoparlamentná strana, ktorú založil Vladimír Chovan, bývalý minister pôdohospodárstva za HZDS v prvej vláde Roberta Fica. Priama demokracia je projekt dnes už zosnulého televízneho moderátora Roberta Beňa, ktorý v súčasnosti vedie právnik Marek Géci.

Je otázne, či sa k ich tandemu ešte niekto pridá. V minulosti sa hovorilo aj o spolupráci Harabina s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom, ktorý sa nedávno stal predsedom Slovenskej ligy.

Mohlo by vás zaujímať: