Domáce Politika Parlamentné voľby Voľby Top

Kotleba a Harabin sa potrebujú navzájom. Na koni je však iba jeden z nich

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

BRATISLAVA – Zatiaľ, čo “štandardná opozícia” podpisuje pakty o neútočení, na druhej strane názorového spektra sa rokuje o spoločnej kandidátke. Predseda ĽSNS Marian Kotleba už dvakrát vyzval Štefana Harbina, stojaceho na čele strany VLASŤ, k spojeniu subjektov do volieb. Očakáva sa, že sudca Najvyššieho súdu svoje rozhodnutie oznámi v krátkom čase. Kotlebovcom na spojení zrejme skutočne veľmi záleží – nasvedčuje tomu aj zmena ich typickej rétoriky.

 

Pokiaľ by sa tieto dve strany do volieb chceli spojiť, majú na to niekoľko možností. Môžu tak urobiť na kandidátke jednej z nich, avšak už len pod jedným či druhým názvom – vytvorenie  nového už neumožňuje zákon. V tom prípade by im stačilo na vstup do parlamentu získať 5 % hlasov. Pravdepodobnejšie je však vytvorenie koalície, ako to urobili napríklad strany Progresívne Slovensko a  SPOLU. V tom prípade by potrebovali získať minimálne 7 % hlasov. Táto hranica platí aj pre koalíciu troch strán, teoreticky by tak k sebe mohli pribrať ešte niekoho. Dlhodobo sa špekuluje napríklad o spolupráci s bývalým premiérom Vladimírom Mečiarom, ktorý bude do volieb viesť stranu Slovenská liga.

Ruky od nich dávajú preč

Kotlebovci sú kvôli svojim názorom v parlamentne prakticky uzavretou skupinou. Hoci nastali situácie, kedy s ich hlasmi prešli napríklad aj zákony z dielne koaličných strán, otvorene sa k spolupráci s nimi nikto nehlási. Dôvodom je nielen minulosť čelných predstaviteľov strany, ale aj názory, ktoré štandardné subjektov pokladajú za fašistické. Kotlebovci v minulosti vzdávali hold prezidentovi fašistického Slovenského štátu Jozefovi Tisovi, o holokauste hovorili ako o “rozprávke” a kriticky sa vyjadrili aj na adresu Slovenského národného povstania. Okrem toho bol iba nedávno  odsúdený ich poslanec Milana Mazureka, a to za rasizmus. Prišiel preto aj o mandát.

Hoci aj Harabina odborníci považujú za predstaviteľa antisystému, označenie “fašista” sa s ním nespája. Vyhraňuje sa proti nemu aj on sám. “Čo sa týka ĽSNS, ja na rozdiel od vedenia tejto strany uznávam výsledky Druhej svetovej vojny a výrazný podiel Slovanov na víťazstve v Druhej svetovej vojne, čo pán Kotleba neuznáva. Ja som odporca fašizmu, môj otec bol v povstaní. Ja nepopieram existenciu holokaustu, ako aj holokaustu Slovanov. Vystúpenie slovenského národa proti fašizmu bolo bez najmenších pochybnosti správne. Strana VLASŤ tiež odmieta násilné riešenia a etnické konflikty,” uviedol Harabin v rozhovore pre Glob.sk.

Kotleba otočil

Práve tento jeho postoj, ktorý viackrát komunikoval cez médiá, môže byť dôvodom, prečo kotlebovci v poslednej dobe zmierňujú rétoriku. O citlivých témach hovoria opatrnejšie. Spozorovať sa dal aj ich názorový obrat, ktorý predviedli počas posledných debát. “Absolútne odmietame akúkoľvek genocídu, akúkoľvek, či sú to Židia, Slovania, či sú to iné národy, nikde sme k niečomu takému nevyzývali, nikdy sme to neschvaľovali,” hovoril pred dvoma týždňami na TA3 Marian Kotleba. Jedným dychom dodal, že uznáva výsledky 2. svetovej vojny a aj to, že na SNP je hrdý.

O týždeň na to zase europoslanec za ĽSNS Milan Uhrík povedal, že “vystúpenie z Európskej únie momentálne nie je na stole”. Tie slová vyriekol napriek tomu, že ĽSNS dlhodobo zbiera podpisy na referendum o vystúpení Slovenska z EÚ aj z NATO.

Zdroj:  TASR / Henrich Mišovič

Zmenená retórika ich viac približuje k Harabinovi a strane VLASŤ, ktorej je volebným lídrom.

Niektoré konšpiračné weby tiež informujú, že Harabin s Kotlebom do koalície priberú aj Vladimíra Mečiara. Ten nedávno oznámil, že sa vracia do politiky na čele strany Slovenská liga. O jeho spolupráci s Harabinom sa hovorilo dlhodobo, do jednej strany však nakoniec spolu nešli. Ako bude nakoniec vyzerať spolupráca “antisystémových” strán bude jasné najneskôr do konca novembra, prvého decembra je totiž konečný dátum, dokedy treba odovzdať kandidačné listiny.

Mečiara nepotrebujú

Podľa politického analytika Jána Baránka Harabin a Kotleba Mečiara nepotrebujú. “Mám taký pocit, že Kotleba by so spojenectvom s ním mohol mať problém, ale to je len môj pocit,” zdôraznil analytik. “Vystačia si pokojne aj sami, teda ak sa spoja,” hovorí Baránek.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Spojenectvo Kotlebu a Harabina by však podľa Baránka výrazne nepomohlo ĽSNS lepšie hľadať spojencov do prípadnej vlády. “Ich spojenectvo by dnes viac pomohlo Harabinovi. Kotlebovi by to mohlo pomôcť skôr v budúcnosti, Harabin by mu tak neodčerpával hlasy,” tvrdí analytik. “Mohla by medzi nimi nastať taká vzájomná symbióza, tie názory a programy sú u nich dvoch veľmi podobné, ukázalo sa to aj v prezidentských voľbách,” povedal Baránek a pripomenul, že Harabin Kotlebivi vyčítal, že mu zobral hlasy.

 

Mohlo by vás zaujímať: