Domáce Kauzy

Kosík sedí naďalej v africkom väzení. Informácie o jeho prepustení polícia dementovala

Ľuboš Kosík podľa PZ SR stále sedí v africkom väzení. Zdroj: video Sme

BRATISLAVA – Ľuboša Kosíka z väzenia v africkom Mali neprepustili. Bývalý príslušník Slovenskej informačnej služby (SIS) sa vraj stále nachádza za mrežami. Na sociálnej sieti to potvrdil policajný zbor. Šéfovi polície Milanovi Lučanskému to potvrdili malijské úrady. 

 

Informáciu o tom, že Ľuboš Kosík opustil múry väzenia v africkom Mali priniesol denník Sme na svojom webe minulý týždeň v stredu. Potvrdiť im to mal telefonicky samotný Kosík. Bývalý príslušník tajných služieb je v africkom väzení už takmer dva roky. Skončil tam po tom, ako bol na neho vydaný medzinárodný zatykač pre falšovanie zmeniek v hodnote 2,4  milióna eur.

Správu o jeho prepustení z basy dnes polícia vyvrátila. “Počas práve prebiehajúceho Valného zhromaždenia Interpolu v Dubaji potvrdili najvyšší predstavitelia malijskej polície prezidentovi Policajného zboru Milanovi Lučanskému, že Ľuboš Kosík nebol prepustený z malijského väzenia,” uviedol policajný zbor na facebooku. Denník Sme následne informácie o tom, že Kosík je na slobode, zopakoval. S Kosíkom vraj sú v kontakte.

 

 

 

Najvyšší súd SR uznal v júni 2016 Kosíka vinným v kauze falšovania zmeniek a vymeral mu 14 ročný trest väzenia a  peňažný trest 100 tisíc korún. Bývalý prislušník tajných však ešte pred nástupom do väzenia ušiel zo Slovenska. Na Kosíka bol vydaný medzinárodný zatykač, na základe ktorého ho polícia zadržala v novembri 2016 v Mali.

Odvtedy čaká na rozhodnutie o jeho vydaní do rodnej vlasti. Zároveň čelil aj obžalobe z vydierania v kauze týkajúcej sa obchodov s obrazmi maliara Andyho Warhola.

Vo väzení v Mali si točil video

V decembri minulého roka, v čase keď si mal Kosík odpykávať trest v africkom väzení, zverejnil denník SME jeho písomné vyhlásenie. Bývalý člen SIS sa v ňom priznal, že bol členom komanda, ktoré sa v roku 1995  podieľalo na únose exprezidentovho syna Michala Kováča mladšieho. Kosík v dokumente okrem iného tvrdil, že akciu osobne riadil vtedajší šéf tajných Ivan Lexa.

Vtedajší minister vnútra Robert Kaliňák a dnes už bývalý policajný prezident Tibor Gašpar však nad pravdivosťou tejto výpovede vyslovili pochybnosti. „Treba zistiť, či to vôbec povedal Kosík, lebo ja si myslím, že tie vyjadrenia idú od tretej osoby,“ povedal vtedy Gašpar.

Kosík mal v reakcii na tieto slová preto natočiť video priamo z väzenia v Mali. Na približne osem minútovom zázname hovoril, že je ochotný pricestovať na Slovensko a vypovedať. Povedal však, že má obavy o svoju bezpečnosť a nedôveru voči Robertovi Kaliňákovi a Tiborovi Gašparovi. Video opäť zverejnil denník SME.