Košice Regióny

Košický kraj začal s demoláciou poškodeného mosta v Strážskom

Zdroj: FB / Polícia SR - Košický kraj

KOŠICE – Košický samosprávny kraj (KSK) začal s demoláciou poškodeného mosta v Strážskom. Demolačné práce, osadenie provizórneho mosta a výstavba nového bude kraj stáť 2,4 milióna eur. Informovala o tom hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková.

 

Súčasťou búracích prác bude odstránenie mostného zvršku a demolácia celej nosnej konštrukcie, zachované budú iba hlavné piliere a časti opôr. „Zhotoviteľ odstráni aj všetky nosníky typu Vloššák, ktoré tvoria súčasný most. V prvej etape zbúrajú ľavú polovicu mosta v smere od Strážskeho na mestskú časť Krivošťany. Búracie práce budú trvať do desať dní. Následne na tejto časti mosta osadia dočasné premostenie,“ informoval predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka.

Spoločnosť Swietelsky–Slovakia, ktorá vzišla ako úspešný uchádzač z priameho rokovacieho konania, už začala s dopravou a montážou búracej techniky a s odstránením a prekládkou inžinierskych sietí. Počas demolačných prác a osádzaní mostného provizória budú musieť obyvatelia rátať s dočasnými dopravnými obmedzeniami. „V súčasnosti môžu most využívať iba chodci, počas prác však bude istý čas z bezpečnostných dôvodov úplne uzavretý, a to aj preto, aby zhotoviteľ mohol čo najrýchlejšie osadiť dočasnú kovovú konštrukciu náhradného premostenia. Trvať by to malo maximálne niekoľko hodín. O všetkých obmedzeniach budeme informovať na webovej stránke dispečingu Správy ciest KSK,“ dodal Trnka.

Náhradné premostenie bude slúžiť chodcom, prejsť po ňom budú môcť aj osobné autá a malé autobusy. Nákladné autá budú naďalej využívať obchádzkovú trasu cez Michalovce. Po zbúraní mosta a osadení mostného provizória vypracuje zhotoviteľ projektovú dokumentáciu na výstavbu nového mosta. Nosná konštrukcia sa bude stavať po častiach. Podľa zmluvy by mal byť nový most v Strážskom dokončený do 500 dní od prevzatia staveniska aj v prípade nepredvídaných okolností. Kraj sa však bude snažiť, aby jeho výstavba bola ukončená ešte v tomto roku.