Domáce Politika Top

Košické oceliarne avizovali veľké prepúšťanie. Je možné, že sa na pomoc poskladáme všetci

Zdroj: TASR –/ Milan Kapusta

BRATISLAVA / KOŠICE – V horizonte troch rokov má prísť v Košiciach o prácu 2 500 ľudí. Jeden z najväčších zamestnávateľov na východe Slovenska, U.S. Steel Košice, avizoval koncom minulého týždňa hromadné prepúšťanie. Nepopulárny krok obhajujú nerovnými podmienkami v porovnaní s oceliarmi, ktorí nemusia dodržiavať pravidlá platné v Európe, ale aj nedostačujúcou podporou zo strany štátu. Vládu prosia o pomoc aj odborári, ktorí už dlhšie bijú na poplach. Nie je vylúčené, že tá tak bude voči oceliarom ústretovejšia. Rezort hospodárstva už hovorí o opatreniach. Nebolo by to po prvýkrát, čo štát podal Američanom na východe Slovenska pomocnú ruku. 

 

Vedenie košických oceliarní si je vedomé, že prepúšťanie bude mať dopad na tisíce rodín v regióne, inak sa však momentálne podľa nich nedá. “Konkurenčný boj je v dnešných nerovných podmienkach veľmi ťažký. Zodpovednosť za budúcnosť firmy nám prikazuje prispôsobiť sa vzniknutej situácii a zaručiť prežitie U. S. Steel Košice,” vysvetlil prezident hutníckej spoločnosti James Bruno.

Oceliari okrem prísnych európskych noriem a systému obchodovania s emisiami vinia zo vzniknutej situácie aj vládu. “Slovensko na rozdiel od okolitých krajín neposkytuje maximálnu možnú podporu pre energeticky náročné odvetvia tak, ako to robia susedné štáty.  Koncová cena za elektrickú energiu, vrátane všetkých tarifných poplatkov je na Slovensku historicky najvyššia a spolu s neférovými obchodnými podmienkami sú v súčasnosti tieto náklady už ďalej neabsorbovateľné,” uviedol Bruno.

Na snímke uprostred premiér SR Peter Pellegrini a vľavo viceprezident U. S. Steel Košice pre vonkajšie vzťahy, riadenie a rozvoj podnikania Miroslav Kiraľvarga pred spoločným rokovaním s predstaviteľmi spoločnosti U. S. Steel, 16. januára 2019 v Košiciach. Zdroj: TASR / Diana Semanová

Odborári sa obrátili na vládu, spisujú aj petíciu

Smerom k vláde sa v súvislosti so zlou situáciou v oceliarňach obrátili aj odborári. Avšak v inom štýle. Ešte koncom júna kontaktovali aj premiéra Petra Pellegriniho so žiadosťou o pomoc s riešením situácie v oceliarňach. “Už začiatkom februára bolo vedením spoločnosti deklarované znižovanie zamestnancov o 5% v priebehu nasledujúcich troch rokov (2019-2021), no negatívnymi okolnosťami na trhu s oceľou sa menia na 7% ročne,” priblížili. Firma okrem toho v máji a júli fungovala v režime 4-dňového pracovného týždňa a zrejme v ňom bude pokračovať aj v auguste.

Momentálne spúšťajú aj petičnú iniciatívu pre všetkých zamestnancov na férové podnikanie v Európe v hutníckom odvetví. “Týmto počinom chceme vyvinúť na predstaviteľov slovenskej vlády užitočný tlak, aby sa pretavil nielen na prijateľné podmienky v našom štáte, ale i v EÚ,” uviedlo OZ KOVO U.S. Steel Košice. Podnikajú aj ďalšie kroky. “Práve prebieha motivačný program pre odchod pracujúcich penzistov,” informovali.

Od premiéra ako aj celej vlády však chcú, aby bolo na starom kontinente vytvorené spravodlivé podnikateľské prostredie s dôrazom na sociálne dopady na zamestnancov a ich rodín.

Zdroj: TASR / Františšek Iván

Bez pomoci to zrejme nepôjde

Štát už prísľub na riešenie situácie dal. A to ako na domácej scéne tak aj v Európe. Zatlačiť sa chystáme na Európsku komisiu. Rezort hospodárstva totiž krok košických oceliarní vníma “predovšetkým ako  dôsledok aktuálnej situácie na trhu a dovozu lacnej ocele zo štátov mimo EÚ, ktoré nemusia plniť prísne európske emisné normy. Situáciu súčasne zhoršuje enormný nárast cien emisných povoleniek a elektriny v celej EÚ.” To, že Európska únia nedodstatočne chráni svoj trh vraj namietajú dlhodobo.

Pripúšťajú však, že tlak na Úniu nebude jediná cesta, ako pomôcť U.S. Steel-u. V hre je aj finančná pomoc. Jedným z možných riešení situácie “môže byť vyššia kompenzácia cien elektrickej energie v závislosti od možností štátneho rozpočtu.”  Minister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) aj z poverenia predsedu vlády v súčasnosti s vedením oceliarní intenzívne komunikuje. V pláne je tiež spoločné stretnutie. “Aktuálny vývoj však súčasne naznačuje aj celkové ochladenie ekonomiky a s tým súvisiaci pokles objednávok. Do budúcnosti si to bude zrejme vyžadovať zavedenie podporných a stimulačných nástrojov na úrovni jednotlivých štátov, ale aj na európskej úrovni,“ pripustili.

Minister hospodárstva Peter Žiga. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Pomocnú ruku štát podal viackrát

Nebolo by to po prvýkrát, čo vláda urobila smerom k americkým železiarom ústretový krok. Nadnárodná spoločnosť United States Steel Corporation vstúpila do Východoslovenských železiarní v roku 2000 a prevzala na seba viaceré finančné záväzky spoločnosti. Okrem iného, štátu napríklad zaplatila podlžnosť na daniach vo výške 15 miliónov dolárov a do fabriky sa zaviazala investovať 700 miliónov dolárov. Vtedajšia vláda  Mikuláša Dzurindu dala na oplátku oceliarom 10-ročné daňové prázdniny. Prvých päť rokov firma neplatila štátu dane zo zisku vôbec. Ďalších päť rokov odvádzala iba polovicu. Podľa medializovaných informácií mal podnik dokopy nárok na úľavy v maximálnej výške 430 miliónov dolárov.

V roku 2010 sa  oceliarom daňové prázdniny skončili.  V rovnakom roku sa objavili špekulácie o tom, že Američania by z východu Slovenska mohli odísť. Svoju úlohu v tom zohrala aj prísna energetická a enviromentálna politika zo strany Európskej únie, ktorá si vyžadovala dodatočné náklady.

V roku 2013, keď stále rezonovala hospodárska kríza, preto druhá vláda Roberta Fica pristúpila k radikálnemu kroku, ktorý mal u nás Američanov udržať. Uzavrela s nimi memorandum a prisľúbila zníženie nákladov za energie, úľavy v enviromenálnej oblasti či zmenu zákona o podpore obnoviteľných energií. Oceliari sa na oplátku museli zaviazať, že udržia zamestnanosť a nepristúpia k hromadnému prepúšťaniu. Spomínané memorandum vypršalo minulý rok. Pellegrini ho nepredĺžil, ako však začiatkom roka povedal, vzhľadom na strategickosť a dôležitosť podniku sa aj naďalej pokračuje v špeciálnom prístupe k nemu.