Regióny Košice

Košická zoologická záhrada prijala preventívne opatrenia proti vtáčej chrípke

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Zoologická záhrada (zoo) Košice prijala preventívne opatrenia proti vtáčej chrípke. Na utorkovej tlačovej konferencii to povedal jej riaditeľ Erich Kočner s tým, že zvýšili hygienu chovu aj napriek tomu, že toto infekčné ochorenie vtákov sa na východnom Slovensku v uplynulých dňoch neobjavilo.

 

Prvé opatrenia podľa jeho slov vykonali v sobotu (25. 1.) po tom, ako potvrdili výskyt vtáčej chrípky v Národnej zoo v Bojniciach. „Všetky objekty máme zabezpečené zdravotníckymi brodmi, roštmi. Včera (27. 1.) sme mali operatívnu poradu, môžem to nazvať zasadnutie krízového štábu, aby sme nič nezanedbali,“ povedal. Ošetrovatelia, ktorí sa starajú o zazimované vtáky, s nimi podľa jeho slov nemajú pracovať na rybníkoch. Tie totiž nie je možné zabezpečiť proti voľne pohybujúcemu sa vtáctvu.

Do voliéry zatvoria napríklad pávy, ktoré sa voľne pohybujú po areáli zoo. Ide o podobné opatrenia, aké vykonali začiatkom roka 2017, keď potvrdili výskyt vtáčej chrípky v košickej zoo. Voliéry budú zvrchu prekryté fóliou, čím sa má zabrániť dopadu exkrementov voľne preletujúceho vtáctva. „Takisto sme dnes ráno prekrývali pavilón bažantnice. Zatvorili sme aj labute čierne,“ povedal. Ako Kočner spresnil, pavilón exotária, kde je takisto vtáctvo, neuzatvorili. „Chov máme od návštevníkov oddelený sklenenými bariérami,“ vysvetlil. Podľa neho rovnako ako v českej zoo Děčín plánujú z rybníka vyloviť vzácnejšie druhy vodného vtáctva.

Ako doplnil vedúci zoologického oddelenia košickej zoo Patrik Pastorek, migrácii voľného vtáctva sa nedá zabrániť a zvýšená hygiena je na mieste. „Samozrejme aj kŕmenie, aby voľne žijúce vtáctvo neprichádzalo ku krmivám, kde sa kŕmia naše vtáky. To je tiež cesta, kde by sa mohli infikovať,“ uzavrel.