Regióny Košice

Košická veterinárna nemocnica sa o zvieratá v ohrození stará v nepretržitej službe

Zdroj: TASR / AP

KOŠICE – Univerzitná veterinárna nemocnica v areáli Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie (UVLF) v Košiciach funguje a pracuje v špeciálnom obmedzenom režime. O zvieratá, ktoré sú v akútnom ohrození zdravia a života sa tím lekárov a ošetrovateľov stará v nepretržitej službe. Informovala o tom hovorkyňa Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach Zuzana Bobriková.

Plne funkčné sú všetky kliniky, zrušili sa však plánované operácie a pracuje sa v obmedzenom režime. „Ak má klient zviera v akútnom stave a potrebuje neodkladnú pomoc, musí najprv zatelefonovať na číslo pohotovostnej služby. Tam ho objednajú na prvý možný voľný termín. Každý klient je vpúšťaný do priestorov kliniky osobitne a do ambulancií nesmie vstúpiť viac ako jeden majiteľ s jedným psom, resp. iným malým zvieraťom. Aj pri fixácii zvieraťa musí byť zachovaný dvojmetrový odstup medzi veterinárnym lekárom a klientom,“ uviedla prorektorka pre klinickú činnosť a styk s praxou UVLF Alexandra Trbolová.

V nemocnici sa robí pravidelná dezinfekcia, každý klient musí prísť s rúškom. Klienti s pozitívnou anamnézou ani klienti v karanténe nesmú do nemocnice prísť. Ak majú zviera v akútnom ohrození, musia nájsť zdravého človeka, ktorý ho bude sprevádzať. „Veríme, že ľudia sa budú zodpovedne správať aj v prípade návštevy veterinárnej nemocnice, pretože jej prevádzka by v prípade ohrozenia nášho lekárskeho tímu bola vážne ohrozená,“ uviedla Trbolová.

Hospitalizácia iba vo vážnych prípadoch

Pohotovostná služba na klinike malých zvierat má číslo 0905 579 559, pohotovostná služba na klinike koní má číslo 0907 771 990. Prevádzku kliník zabezpečuje tím veterinárnych lekárov, ktorým pomáhajú aj doktorandi a veterinárny technický personál. Všetky kliniky pracujú v obmedzenom režime. Klinika malých zvierat, ktorá má oddelenie vnútorných chorôb a oddelenie chirurgie, ortopédie, röntgenológie a reprodukcie, prijíma len vopred objednaných pacientov s akútnymi stavmi. „Operujú sa len akútne stavy. V nemocnici je aj možnosť hospitalizácie, ale iba s veľkým obmedzením a len vo veľmi vážnych prípadoch. Prijímame aj pacientov referovaných od iných veterinárnych lekárov, ale je potrebné, aby títo lekári, ktorí k nám posielajú svojho pacienta, vopred zavolali na kliniku,“ vysvetľuje Trbolová.

Klinika vtákov, exotických a voľne žijúcich zvierat funguje taktiež v obmedzenom režime, so zabezpečením akútnych stavov. Rovnako funkčná je aj klinika koní. Majitelia pacientov, ktorí majú akútne stavy, musia telefonicky kontaktovať pohotovosť. Klinika ošípaných je už dlhší čas uzatvorená kvôli africkému moru ošípaných, ktorý sa v regióne nebezpečne rozširuje. Pri starostlivosti o zvieratá tu platia veľmi prísne pravidlá. Univerzitná veterinárna nemocnica, tak ako väčšina zdravotníckych pracovísk, neustále bojuje s problémom nedostatku ochranných pomôcok. “Chýbajú výkonnejšie respirátory, ochranné odevy, preto je veľmi dôležité, aby bezpečnosť personálu neohrozili nezodpovední klienti,” dodala Bobriková.