Košice Regióny

Košická nemocnica má 81 pacientov s koronavírusom. Lôžka sú obsadené na 46 percent

Zdroj: FB / UNLP KE

KOŠICE – V košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura (UNLP) je k štvrtku hospitalizovaných 81 pacientov s ochorením COVID-19. Dvaja z nich sú napojení na umelú pľúcnu ventiláciu, ich zdravotný stav je kritický. TASR o tom informovala Ladislava Šustová z komunikačného oddelenia nemocnice.

 

“Pre infikovaných pacientov v areáli na Rastislavovej, ktorý patrí do červenej zóny, je vyčlenených spolu 177 lôžok, ktoré sú momentálne obsadené na 46 percent. Lôžkové oddelenie II. psychiatrickej kliniky je reprofilizované pre psychiatrických pacientov s ochorením COVID-19 z celého východoslovenského regiónu,” uviedla Šustová.

Počet pacientov s novým koronavírusom sa podľa nej za ostatné tri týždne stabilizoval, pohyboval sa okolo 70. Za stredu a štvrtok však počet infikovaných opäť stúpol. “Situácia sa však zlepšila na oddelení anestéziológie a intenzívnej medicíny (OAIM). Ešte pred dvoma týždňami tam ležalo desať pacientov v kritickom stave, napojených na pľúcnu ventiláciu, pred týždňom boli napojení piati a dnes sú na umelej pľúcnej ventilácii iba dvaja. Jednou z príčin zlepšenia stavu je, že pacienti na OAIM s ochorením COVID-19 si vyžadujú umelú pľúcnu ventiláciu tri až štyri týždne a v týchto dňoch začínajú títo pacienti pomaly dýchať sami bez podpory a ďalší pacienti v kritickom stave aktuálne nepribúdajú,” priblížila Šustová.

Z celkového počtu okolo 3500 zamestnancov nemocnice je aktuálne v karanténe 75 zdravotníkov. “Zatiaľ sme schopní zabezpečiť zdravotnú starostlivosť o pacientov vďaka reorganizácii. Pomáhajú rezidenti, medici a v službách pri pacientoch s koronavírusom sa striedajú aj niektorí lekári a sestry z pracoviska na Triede SNP,” informovala nemocnica.