Košice Regióny

Košická mestská rada odporučila poslancom, aby mesto odstúpilo od EYOF 2021

Zdroj: TASR / František Iván

KOŠICE – Mestská rada (MR) v Košiciach vo štvrtok prijala odporúčanie, aby Košice odstúpili ako hostiteľské mesto z usporiadania Európskeho olympijského festivalu mládeže (EYOF) 2021. Toto uznesenie podporilo osem z jej desiatich členov. Mestskému zastupiteľstvu (MsZ) zároveň odporučila, aby Košice investovali desať miliónov eur do športovej infraštruktúry. TASR o tom informoval Miroslav Sambor z referátu styku s verejnosťou a médiami Magistrátu mesta Košice.

 

Ako magistrát spresnil, MR poslancom odporučila, aby požiadali primátora o vypracovanie Akčného plánu na dobudovanie športovej infraštruktúry v meste Košice na roky 2019 – 2022. Na jeho realizáciu by mesto použilo externé zdroje do výšky desať miliónov eur. Tento akčný plán by bol prerokovaný v príslušných komisiách a po schválení MsZ by sa dodatkom zapracoval do koncepcie rozvoja športu v meste.

Primátor mesta Jaroslav Polaček navrhuje, aby sa uvedená suma využila na vybudovanie novej viacúčelovej športovej haly, ktorá bude určená predovšetkým na loptové hry, a svoje priestory poskytne na tréningy a súťažné zápasy. Financie majú ísť aj obnovu mestskej krytej plavárne s prepojením na kúpalisko Červená hviezda či rekonštrukciu Angels Arény a ďalších športovísk.

Nie je vylúčená stavba Národného tenisového centra

„Chceme financie efektívne investovať do športovej infraštruktúry v meste, ktorá je určená prioritne Košičanom, a je to aj náš záväzok k občanom mesta. Urobili sme všetko na to, aby sme EYOF zvládli, dokážeme spolupracovať s každým, čoho dôkazom je aj to, že na rokovaní s podpredsedom vlády sa zúčastnili predstavitelia celého politického spektra v zastupiteľstve, vrátane poslanca zo Smeru-SD. Uvedomujem si však aj zodpovednosť za udržateľnosť mestských financií. Záväzok mesta investovať do športovej infraštruktúry aj naďalej trvá, rozdiel bude len v tom, že sa to zrealizuje v postupných krokoch v najbližšom období,“ uviedol po rokovaní MR.

Mesto Košice má ambíciu do roku 2022 odovzdať do užívania nový futbalový štadión vo Všešportovom areáli (VŠA), novú viacúčelovú športovú halu a oživiť už niekoľko rokov zatvorenú tenisovú halu na Aničke. Podľa magistrátu nie je vylúčené ani to, že sa podarí postaviť Národné tenisové centrum mimo Popradskej ulice. Argumentuje tým, že investor stále nesplnil zákonom stanovené podmienky na udelenie všetkých povolení na jeho výstavbu. Pripomína, že zároveň sa v meste rozbieha aj rekonštrukcia 11 školských telocviční celkovo za 800.000 eur.

MR odporučila MsZ jednoznačne aj to, aby boli poslanci na svojom piatkovom (22. 3.) mimoriadnom zasadnutí informovaní o pondelkových (18. 3.) výsledkoch rokovania s vládou SR, na ktorých sa za mesto Košice zúčastnili viceprimátorka Lucia Gurbáľová, predseda komisie športu a aktívneho oddychu Ladislav Lörinc a poslanec Ján Jakubov.