Košice Regióny

Košice tento víkend rozsvieti Biela noc. Jubilejný ročník privíta stovky umelcov zo štyroch kontinentov

Zdroj: Glob.sk/Peter Korček

KOŠICE – Po úspešnom festivalovom víkende v hlavnom meste sa najväčší medzinárodný festival súčasného umenia na Slovensku presúva do Košíc, kde zaplní ulice umením od dnes až do nedele. Desiaty ročník Bielej noci privíta spolu 246 umelcov zo 4 kontinentov. V tlačovej správe o tom informovali organizátori festivalu.

 

Biela noc slávi svoje jubileum a predlžuje trvanie z jednej noci na plné tri dni bohatého programu. Organizátori sľubujú, že ponuka umeleckých zastávok v uliciach mesta bude pestrá a atraktívna pre všetky generácie. V Košiciach okrem obľúbených umeleckých zastávok v uliciach mesta, priestorových inštalácií, monumentálnych objektov a digitálneho umenia, ponúkne aj workshopy, filmové predstavenia či pohybové performance.

Aby ste sa v bohatom festivalovom programe nestratili a stihli aj časovo ohraničené diela, organizátori vám odporúčajú stiahnuť si dvojjazyčnú mobilnú aplikáciu. Nájdete v nej aktuálny popis diel, harmonogram, festivalovú mapu s možnosťou vyznačiť si obľúbené diela aj možnosť aktivácie praktických notifikácií.

Množstvo diel zo Slovenska

Biela noc okrem obľúbených nočných projekcií a časovo ohraničených udalostí prináša širokú ponuku diel, ktoré zaujmú v dennom aj nočnom šate. Prístupné budú v piatok, sobotu aj v nedeľu už od 12.00 hodiny. Patrí k nim aj impozantné dielo Gaia britského umelca Luka Jerrama, vďaka ktorému sa nám naskytne pohľad na vlastnú planétu. Biela noc však už tradične myslí aj na najmladších návštevníkov. Interaktívna tieňohra britskej umelkyne Liz von Graevenitz v Parku pri kaplnke sv. Michala im totiž umožní stať sa hrdinami vlastného divadelného predstavenia. Fest Anča ich zase pozve na premietania najzaujímavejších svetových animovaných filmov pre deti, každý deň od 15.00 hodiny v Kasárňach Kulturpark.

Domáca umelecká scéna má na Bielej noci už tradične veľmi silné zastúpenie. “Tento rok ponúkame nielen najviac diel od zahraničných umelcov v našej histórii, ale tiež iniciujeme najvyšší počet novovzniknutých diel slovenských autorov,” uviedla riaditeľka Bielej Noci Zuzana Pacáková. Po zotmení tak návštevníkov každý večer od 19.00 hodiny čaká projekcia Borisa Vitázka v Synagóge na Zvonárskej ulici alebo tiež unikátny mapping na Dóme sv. Alžbety v podaní Nano Vjs. S multimediálnymi dielami sa predstavia aj Martin Kudla či Richard Kitta a Beáta Kolbašovská pripraví svetelnú inštaláciu Nevidené mestá v priestoroch na Strojárenskej. Predstavia sa aj zvučné košické mená ako Boris Vaitovič, Radovan Čerevka, Ariadna Vendelová, zoskupenie PST a mnoho ďalších výborných umelcov a performerov.