Košice Regióny

Košice postrádajú parkovisko pre vraky. Hľadá sa miesto pre minimálne 120 nepojazdných áut

Zdroj: GLOB/Peter Korček

KOŠICE – Útvar hlavného architekta mesta Košice začal v týchto dňoch s hľadaním vhodnej lokality na zriadenia parkoviska pre umiestnenie starých vozidiel. Mesto potrebuje parkovisko pre minimálne 120 vrakov. Informoval o tom Magistrát mesta Košice.

 

„V minulosti sa uvažovalo o troch lokalitách, kde by takéto parkovisko mohlo vzniknúť. Keď sme si dali situáciu v uplynulých týždňoch preveriť, zistili sme, že ani jedna z nich nie je vyhovujúca. Preto som dal pokyn nášmu Útvaru hlavného architekta, aby nám pripravil zoznam lokalít, kde má mesto pozemky a mohlo by tam vzniknúť parkovisko,“ uviedol riaditeľ Magistrátu mesta Košice Marcel Čop. Ako ďalej dodal, ak by sa nepodarilo nájsť jeden veľký pozemok, uvažovať budú aj o menších pozemkoch v rôznych častiach mesta.

Samotná Mestská polícia v Košiciach na základe vlastných zistení a podnetov od občanov eviduje vyše 193 nepojazdných, dlhodobo odstavených alebo starých motorových vozidiel na verejných priestranstvách. Zároveň sa komunikáciou s majiteľmi a ďalšími technickými prostriedkami podarilo docieliť, že z košických ulíc zmizlo tento rok ďalších 118 vozidiel.

Mesto potrebuje parkovisko pre minimálne 120 vrakov. Zdroj: GLOB/Peter Korček

Podľa zákona o odpadoch je možné takéto vozidlo umiestniť na parkovisko, ktoré prevádzkuje spracovateľ starých vozidiel alebo spoločnosť, ktorá má súhlas na prevádzkovanie zariadenia na zber starých vozidiel. Mesto má na uskladnenie nepojazdných áut zmluvu so súkromnou spoločnosťou. Tá v Turni nad Bodvou prevádzkuje na to určené parkovisko, ktoré však má kapacitu len pre desať vozidiel.

Rýchlejšiemu odťahovaniu a likvidácii vozidiel bráni nielen komplikovaná legislatíva zákona o odpadoch, ale aj skutočnosť, že mesto Košice ani iný podnikateľský subjekt s príslušnými povoleniami nedisponuje na území mesta vlastným určeným parkoviskom pre umiestnenie starých vozidiel. V mnohých prípadoch sú veľkou prekážkou aj samotní majitelia starých vozidiel. Tí na výzvy príslušníkov mestskej polície vôbec nereagujú a odmietajú akúkoľvek komunikáciu.