Domáce Kauzy Politika Top

Korupcia na Okresnom úrade v Bratislave fungovala podľa jasnej schémy. Pribudli obvinení

Korupčná kauza na Okresnom úrade v Bratislave naberá na obrátkach. Pribúdajú obvinení. Zdroj: SITA/Marko Erd

BRATISLAVA – Korupčná kauza na Okresnom úrade v Bratislave naberá obludné rozmery. Obvinených v prípade podľa informácií Glob.sk pribúda. Narastá aj výška úplatkov, ktoré mali v kauze lietať. Podľa našich informácií jeden z obvinených, ktorý aktuálne sedí v tejto kauze vo väzbe, začal spolupracovať s orgánmi činnými v trestnom konaní. Polícia od neho mala dostať kompletnú schému, akým spôsobom korupčné správanie na klientskom centre fungovalo. 

 

Keď v auguste tohto roka nabehla Národná kriminálna agentúra na Okresný úrad v Bratislave do budovy Klientského centra a zbalila viacero osôb, nik netušil, kam bude prípad až siahať. Už v tom čase obvinil vyšetrovateľ NAKA sedem osôb – dve právnické osoby, päť fyzických osôb. Neskôr pribudli ďalšie obvinenia aj ďalší obvinení. A ich počet v týchto dňoch podľa informácií Glob.sk opäť stúpol.

Hovorca policajného prezídia Michal Slivka nám potvrdil, že vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky vykonáva plynulé vyšetrovanie bez prieťahov a naďalej realizuje procesné úkony vedúce k objasneniu skutkového stavu. “Obvinil troch zamestnancov Odboru starostlivosti o životné prostredie Okresného úradu BA. Ďalej obvinil aj tri fyzické osoby (z toho dve v pozícii tzv. „vybavovačov“), obvinil aj osem osôb v pozícii podplácajúcich,  tiež obvinil štyri právnické osoby. Fyzické a právnické osoby sú stíhané za korupciu a niektoré z nich aj za legalizáciu príjmu z trestnej činnosti,” priblížila nám aktuálny stav vyšetrovania samotná polícia. Vo vyšetrovacej väzbe sú aj naďalej štyri osoby.

Spomínané fyzické aj právnické osoby sú obvinené z viacerých skutkov – nepriama korupcia, prijímanie úplatku a legalizácia príjmu z trestnej činnosti. “Doposiaľ celkový preukázaný úplatok je vo výške takmer 470 – tisíc eur,” dodal hovorca polície. Táto suma postupne tiež narastá. Na začiatku šlo o 330-tisíc eur. Dnes je už údajne polícia oveľa bližšie k tomu, aby dokázala rozlúsknuť, čo sa na Okresnom úrade v Bratislave dialo a kto za úplatkami stál. Pomáhať jej v tom má jeden z obvinených, ktorý sedí vo vyšetrovacej väzbe – podnikateľ Tomáš W. Ten stojí za firmou Rent&Recycle, ktorá sa mala na úplatkarskej kauze podieľať a ako právnická osoba tiež čelí obvineniu. Konkrétne informácie k prípadu polícia neposkytuje a nateraz ani nekomentuje.

Zábery PZ SR zo zásahu v auguste 2018, Zdroj: FB

Schéma korupcie na Okresnom úrade

Pôsobenie tejto zločineckej skupiny na Okresnom úrade bolo dlhodobé a premyslené. Pracovníci Klientského centra zámerne zdržiavali povolenia, ktoré im pristáli na stole od fyzických aj právnických osôb. Jedna z nich – vedúca odboru starostlivosti o životné prostredie Miroslava G. sedí vo vyšetrovacej väzbe a mala na úrade na celý priebeh “akcie” dohliadať. Spolu s ňou sa mali na korupčnom správaní podieľať aj Pavol B. z oddelenia štátnej správy vôd a Ladislav S. z oddelenia prírody a vybraných zložiek životného prostredia. Posledný spomínaný mal byť obvinený len nedávno.

Väčšinou šlo o povolenia, ktoré sa týkali nakladania so stavebným odpadom. Žiadatelia úrad kvôli vybaveniu svojej agendy väčšinou urgovali. A tu vstúpili do hry súkromné firmy – jednou je vyššie spomínaná spoločnosť Rent&Recycle Tomáša W. a druhou firma Devinex, za ktorou stojí Branislav R. – dnes už tiež obvinený.

Zástupcovia jednej, alebo druhej spoločnosti vyhľadali žiadateľov, ktorým stáli povolenia na Okresnom úrade. Za finančnú odmenu im ponúkli, že ich problém dokážu vyriešiť. Peniaze legalizovali mandátnymi zmluvami. Ich predmetom bolo prerokovanie podanej žiadosti na úrade a prísľub kladného stanoviska. Výšku odplaty za “pomoc” na úrade určovali podľa typu rozhodnutia.

Spomínané osoby spolupracovali aj s ďalšími fyzickými osobami – tzv.vybavovačmi, ktorí vyhľadávali klientov a oslovovali ich s ponukou. Dnes čelia obvineniu aj oni. Jednou z nich je bývalá zamestnankyňa úradu Dagmar B., ktorá je zároveň konateľkou spoločnosti e-c-o, s.r.o. a mala aktívne spolupracovať s Tomášom W..
Medzi obvinených sa dostali aj osoby a firmy, ktoré ponuku pomoci za odplatu prijali. Polícia ich správanie vyhodnotila ako uplácanie. Niektorí z nich dnes údajne svedčia proti vyššie spomínaným osobám. Ich názvy zverejňovať nebudeme, aby nebolo ohrozené vyšetrovanie.