Spoločnosť Zahraničné

Koronavírusu už podľahlo najmenej 908 ľudí, nakazených je vyše 40-tisíc

Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu v Číne stúpol v pondelok na 908. Zdroj: TASR / AP

PEKING – Počet potvrdených úmrtí v dôsledku nákazy novým druhom koronavírusu v Číne stúpol v pondelok na 908. Celkový počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol číslo 40.171, informovala v pondelok čínska Národná zdravotnícka komisia (NHC), z ktorej vyhlásenia citovala agentúra AFP.

 

NHC vo svojej dennej aktualizácii údajov informovala, že za ostatných 24 hodín došlo v Číne k celkovo 97 novým úmrtiam, pričom 91 z týchto prípadov zaznamenali vo vírusom najzasiahnutejšej čínskej provincii Chu-pej. Počet ľudí, ktorí vírusu podľahli sa tak vyšplhal na 908.

Počet úmrtí na nový vírus je už vyšší, než si vyžiadala epidémia ochorenia SARS (za ktorým stojí iný typ koronavírusu) z rokov 2002-2003, ktorému vtedy na celom svete podľahlo 774 ľudí a vyše 8000 sa ním nakazilo. Vtedajšia epidémia SARS taktiež začala v Číne.

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v sobotu uviedla, že počet prípadov nového koronavírusu nahlasovaných na dennej báze v Číne sa už podľa všetkého “stabilizuje”. Podľa WHO je však stále predčasné tvrdiť, že by epidémia ochorenia v krajine už kulminovala.

Výskyt nového druhu koronavírusu spôsobujúceho zápal pľúc, ktorý je podobný pôvodcovi ochorenia SARS, hlásili z čínskeho mesta Wu-chan, metropoly provincie Chu-pej, prvýkrát 31. decembra 2019.

Nákaza sa odvtedy rozšírila do vyše 25 krajín sveta vrátane napríklad Nemecka, Južnej Kórey, Japonska, Spojených štátov či Kanady, čo viedlo WHO k vyhláseniu stavu globálnej zdravotnej núdze.