Spoločnosť Top Zahraničné

Koronavírusová kríza zasiahla aj mafiu. Expert prezradil, ako rafinovane sa vynašla

RÍM – Koronavírusová kríza zoviera Taliansko v hrsti. Kvôli prísnym opatreniam sa život v krajine takmer zastavil. Medzi inými to zasiahlo aj silné mafiánske klany – predovšetkým pašerákov kokaínu z ´Ndranghety. Experti však varujú pred podceňovaním vôle prežiť u miestnych kriminálnikov.

 

“Akceptujú to, že časť obchodov im padne a čakajú na lepšie časy,” povedal šéf protimafiánskeho policajného útvaru DIA, generál Giuseppe Governale. Podobne ako počas epidémií cholery alebo počas druhej svetovej vojny sa gangstri správajú pokojne. Oni sa však vrátia.

Okrem ‘Ndranghety pôsobia v južných regiónoch Talianska aj ďalšie zločinecké skupiny. Najväčšími sú Cosa Nostra na Sicílii, Camorra v Kampánii okolo Neapola a Sacra Corona Unita v Apúlii.

Zákazy vychádzania viedli k zatýkaniu

V pevnosti ‘Ndranghety – v Kalábrii – pomohol zákaz vychádzania k zatknutiu mafiána na úteku. V malom mestečku Bruzzano Zeffirio vyšiel napriek zákazu jeden muž zo svojho domu, aby zaniesol jedlo od augusta hľadanému Cesaremu Antoniovi Cordimu. Polícia posla sledovala a odhalila úkryt hľadaného mafiána.

Talianske ministerstvo vnútra zaznamenalo za prvé tri týždne marca pokles trestnej činnosti v porovnaním s rovnakým obdobím minulého roka o 64 percent. “Organizovaný zločin zarába svoje peniaze hlavne z predaja drog a prostitúcie, peniaze na ne však ľudia počas krízy míňajú menej,” uviedol pre talianske médiá kriminológ Oxfordskej univerzity Federico Varese. A zločinci tiež nie sú imúnni voči koronavírusu. “Nesmieme si mafiánov predstavovať ako nadľudí. Žijú v tom istom svete ako my a keď je v ohrození náš život, platí to aj pre ich životy.”

Ilustračná foto: pixabay.com

Zločinci vedia ťažiť z krízy

To však zločincom nebráni, vyťažiť z krízovej situácie profit. Ak sa stanú jedlo, lieky alebo benzín počas obmedzení nedostatkovými, potom rôzne klany budú určite prvými, ktoré zorganizujú čierny trh, napísal minulý týždeň expert na mafie a spisovateľ Roberto Saviano pre “La Repubblica”. Podľa médií už zločinci v Taliansku obchodujú s maskami, rúškami, dezinfekčnými prostriedkami a inými nedostatkovými ochrannými prostriedkami.

V rímskom pobrežnom predmestí Ostia pristihli jedného člena mafiánskej rodiny Fasciani, ako predáva ochranné masky pochádzajúce z čierneho trhu. Dôkazy o vážnom zapojení mafie však zatiaľ nie sú.

Ideálna príležitosť

Lovec mafiánov Governale tvrdí, že mafiáni sa počas krízy zaujímajú najmä o investície. Je pravdepodobné, že do talianskej ekonomiky sa napumpuje miliardová pomoc. Mafiáni majú veľa skúseností, ako tieto verejné prostriedky čerpať.

“Bude to pre nich ideálna príležitosť. Sme si však toho vedomí a podnikneme protiopatrenia proti tomu, čo nás v nasledujúcich mesiacoch a rokoch čaká,” povedal Governale. Už v minulosti talianska polícia úspešne zasiahla proti zásahom mafii do verejných stavebných projektov, napríklad po zemetrasení alebo rekonštrukcii diaľničného mosta v Janove, ktorý sa zrútil v roku 2018.

Mafiáni obchodujú aj so zdravotníckym materiálom. Ilustračná foto: TASR / Radovan Stoklasa

Úverové žraloky mafie

Talianska prokurátorka a popredná vyšetrovateľka ´Ndranghety Nicola Gratteriová z mesta Catanzaro v Kalábrii sa obáva, že zločinci budú mať z recesie aj iný úžitok. Predpokladá, že veľa “chorých” spoločností si bude požičiavať peniaze od úverových žralokov mafie. A kto nebude môcť splácať, príde o podnik v prospech mafie.

“Toto je najväčšie nebezpečenstvo: Keď vláda neposkytne spoločnostiam teraz, ale až o pár rokov, tak ľudia skrachujú, alebo sa obrátia o pomoc na úverových žralokov,” povedala vyšetrovateľka. Gratteriová tiež vyjadrila obavy z pozastavených konaní proti mafii. Kvôli pandémii teraz neprebiehajú žiadne vypočúvania.

Mohlo by vás zaujímať