Regióny Domáce GPlus Spoločnosť Koronavírus Top

Koronavírus v číslach. Odkiaľ sme si doniesli najviac nakazených a ktorý kraj je na tom najhoršie?

Zdroj TASR / AP

BRATISLAVA – Slovenskom už niekoľko týždňov otriasajú vysoké čísla nakazených pacientov s ochorením COVID-19. Denné prírastky už štandardne dosahujú dvojciferné hodnoty. Epidemiológovia hodnotia, analyzujú a vyhľadávajú všetky dotknuté osoby, ktoré s nakazenými mohli prísť do kontaktu. Pozrite si, odkiaľ pozitívni pacienti pochádzajú a kde sa nakazili.

 

Júl so sebou na Slovensku priniesol 650 nových prípadov nákazy. Otestovalo sa pritom 52 784 ľudí, čo v priemere znamená, že každý deň pribudlo približne 21 pacientov nakazených koronavírusom. ,,14-dňová incidencia v Slovenskej republike má hodnotu 6,9/100000 obyvateľov, čím sa Slovensko zaraďuje medzi 9 krajín Európskej únie s najnižšími hodnotami tohto citlivého ukazovateľa,” uvádza Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Z celkového počtu nakazených sa za daný mesiac u 395 pacientov neobjavili žiadne príznaky koronavírusu. Dýchacie cesty napadlo toto ochorenie až v 198 prípadoch. Horúčky potrápili 42 nakazených. Pľúcna forma prípadov sa objavila u 6 ľudí, senzorická u štyroch a črevná u troch. Epidemiológovia evidujú dva prípady s nezistenou formou ochorenia.

Najviac nakazených pritom pribudlo vo vekovej skupine 25 až 34 rokov. Najmenej postihnutou skupinou sa stali deti do 10 rokov.

Počet pozitívnych osôb v každej vekovej kategórii. Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Rebríček nakazených

Najviac chorých pacientov sa v júli nachádzalo v Trenčianskom kraji (147). Druhé miesto v tomto nelichotivom rebríčku obsadil Bratislavský kraj so svojimi 129 nakazenými. Za nimi nasleduje Prešovský kraj, v ktorom sa objavilo 106 prípadov. V okolí Žiliny sa pohybovalo 83 pozitívnych pacientov, v Banskej Bystrici zas 54, v Nitrianskom kraji 45 a v Košickom 41. Najmenej nakazených sa vyskytovalo v Trnavskom kraji.

Počet pozitívnych osôb v každom okrese podľa trvalého bydliska. Zdroj: Úrad verejného zdravotníctva SR

Kde sa nakazili?

Uvoľňovanie mimoriadnych opatrení sa odrazilo aj na cestovaní a trávení voľného času. Epidemiológovia evidujú 250 prípadov importovaných z 32 krajín sveta, čo je 38,5 percenta všetkých nákaz. Najviac nakazených ľudí sa vrátilo z Ukrajiny (81 prípadov), zo Srbska (65 prípadov) či z Českej republiky (48 prípadov).

Dvojciferné čísla nakazených, ktoré pribúdajú každým dňom, vyvolali opäť znepokojenie. Dnes od 13:00 sa stretáva Pandemická komisia vlády. Po skončení zasadnutia je plánovaný tlačový brífing.

Výskyt importovaných nákaz podľa krajín importu – júl 2020. Zdroj: Glob.sk

Mohlo by vás zaujímať: