Zahraničné Spoločnosť Top

Koronavírus sa v Španielsku opäť razantne šíri. Nemajú situáciu pod kontrolou

Ilustračné foto. Zdroj: pixabay

BARCELONA – Počty infikovaných koronavírusom v Španielsku opäť rastú. V krajine sa rozširujú obavy z druhej vlny pandémie.

 

Počet infikovaných koronavírusom v Španielsku opäť rastie. V krajine sú rozšírené obavy z druhej vlny infekcií. Personálne zle sú vybavené obzvlášť zdravotnícke orgány.

Tisíce Britov musia ísť do karantény dva týždne po svojej letnej dovolenke v Španielsku. Priamo sa to týka aj britského ministra dopravy Granta Shappsa. Minister je v Španielsku so svojou rodinou.

Dôvodom britskej opatrnosti je zmenená situácia na Pyrenejskom polostrove. Iba 21. júna zrušila vláda v Madride núdzový stav po tom, čo v krajine 14 týždňov platili najprísnejšie opatrenia v Európe vrátane zákazu vychádzania. Vďaka opatreniam sa podarilo počty nakazených znižovať. Lenže teraz čísla opäť stúpajú. Štátny zdravotný ústav Carlos III hlásil za posledné tri týždne postupne 3 300, 6 300 a nedávno až 12 100 nových prípadov.

Situácia je iná ako v marci alebo apríli

Tieto údaje u obyvateľov vzbudzujú obavy z novej vlny infekcie. V krajine doteraz podľahlo koronavírusu 28 400 ľudí a zdravotný systém dosiahol svoje hranice. Španielske noviny El Pais dokonca uverejnili analýzu 17 španielskych autonómnych komunít, podľa ktorých je počet úmrtí na koronavírus v krajine údajne výrazne vyšší, ako uvádzajú verejné orgány. Podľa nich je v krajine ďalších 16 436 obetí. Ich celkový počet by sa tak zvýšil na 44 868. Situácia v súčasnosti však stále nie je tak dramatická, ako bola pred niekoľkými týždňami.

“Situácia je iná ako v marci alebo apríli,” uviedol virológ Amós García Rojas pre Spiegel. Vtedy boli testovaní pozitívne najmä starí a vážne chorí pacienti. “V súčasnosti sa vírus často vyskytuje u ľudí mladších ako 50 rokov. Prípady nie sú ani zďaleka zložité, často asymptomatické.” Napriek tomu by títo ľudia mohli vírus šíriť aj ďalej.

Zdroj: pixabay.com

Zasiahnuté je najmä Katalánsko

Obzvlášť veľké množstvo nových infekcií je na severovýchode krajiny a to v Aragónsku a Katalánsku. Vírus opäť zúri okolo Barcelony. Úrady tam nedávno nahlásili viac ako 1 000 nových infekcií. Jedným z dôvodov je predovšetkým nedostatok personálu v zdravotníckych zariadeniach. Podľa madridských novín El País na sledovanie infekčných reťazcov nebolo pôvodne pridelených ani 250 zamestnancov. Pre porovnanie by podľa verejných usmernení malo byť v Nemecku päť kontaktných osôb na každých 20 000 obyvateľov. Monitorovanie reťazcov infekcie je preto v Katalánsku mimoriadne ťažké.

Stratili kontrolu nad infekciou

Z tohto dôvodu sa valí kritika na regionálneho prezidenta Quima Torru. Podľa primátora mesta Barcelona Ada Colau zareagovala regionálna vláda príliš neskoro. Líder opozície Lorena Roldan z pravicového Ciudadanosu obviňuje Torru z politického zlyhania. “Stratili ste kontrolu nad infekciou,” uviedol. Podľa informácii portálu Spiegel už Torra pripustil chyby a chce najať 500 nových osôb na monitorovanie infekcie.

Vzhľadom na rastúci počet prípadov už úrady nariadili nové obmedzenia verejného života.

Regionálna vláda v turistickej metropole  Barcelone v piatok večer oznámila zatvorenie všetkých nočných klubov, barov a iných miest nočného života v celom regióne na severovýchode krajiny.

Mohlo by vás zaujímať