Spoločnosť Zahraničné

Koronavírus ruší plány. Katalánsko od soboty uzatvára všetky nočné kluby a diskotéky

DJ v španielskom Madride s rúškom na tvári - Zdroj: SITA/AP Photo/Manu Fernandez

BARCELONA – Katalánska vláda nariadila v piatok zatvorenie všetkých nočných klubov, diskoték a spoločenských podujatí, keďže tam zaznamenávajú nárast nových prípadov ochorenia COVID-19.

Príkaz nadobudne účinnosť v sobotu a bude platiť dva týždne. V celom Španielsku sa počet nových prípadov za uplynulé týždne strojnásobil, informovala tlačová agentúra AFP. Takmer polovicu všetkých nových prípadov zaznamenali práve v Katalánsku. Pred týždňom úrady vyzvali obyvateľov katalánskej metropoly Barcelona, aby nevychádzali z domu, ak to nie je absolútne nevyhnutné.

Nové opatrenia zakazujú aj hudobné podujatia s tanečnými parketmi. Kasína, bary a reštaurácie budú musieť zatvoriť o polnoci. Takmer mesiac po tom, ako Španielsko ukončilo núdzový stav, začal v krajine narastať počet nových prípadov nákazy. Zdravotníci čoraz častejšie zdôrazňujú, že jednou z príčin je aj nočný život, ktorý je úrodnou pôdou pre šírenie vírusu.

Francúzsky premiér Jean Castex svojim občanom v piatok odporučil, aby sa vyhýbali ceste do Katalánska, “až kým sa zdravotná situácia nezlepší”, napísala na svojej webovej stránke rozhlasová stanica RFI. Hranice medzi Francúzskom a Španielskom však zatiaľ zostávajú otvorené. Ochoreniu COVID-19 dosiaľ podľahlo v Španielsku vyše 28.000 ľudí a celkovo sa nakazilo viac ako 272.000 osôb.