Spoločnosť Top Zahraničné

Koronavírus prináša aj dojímavé ľudské príbehy. To človek nevidí každý deň

Ilustračný obrátok. Zdroj: pixabay

JERUZALEM – V Izraeli sa istý starý muž v sivom športovom oblečení v kuchyni postaral o účes svojej manželky. Ona sedí na invalidnom vozíku, zatiaľ čo muž jej štetcom farbí vlasy.

 

Yael Shapira Avrahamová z izraelského mesta Petah Tiqva zavesila začiatkom týždňa na Facebook fotografiu. Sú na nej jej starí rodičia. Jej stará mama totiž kvôli zatvoreným obchodom nemohla ísť k svojmu kaderníkovi.

Autorka fotky k nej napísala: “To sú moji starí rodičia, obidvaja majú 92 rokov a sú (pravdepodobne) zdraví. V každej životnej situácii môj starý otec myslí na to, aby moja stará mama mala dobrý účes a aby sa cítila spokojne. To človek nevidí každý deň.”

Fotografia sa medzičasom stala virálnou a komentovali je desaťtisíce ľudí. Jeden z komentárov napríklad hovorí: “Pravá láska pretrvá večnosť. V dobrých aj zlých časoch.”

Starček farbí vlasy manželke. Zdroj: FB / Yael Shapira Avraham

Situácia v krajine

Krajina, ktorá má desať miliónov obyvateľov, má oficiálne 21 obetí nákazy a 5 600 pozitívne testovaných. Experti sa však obávajú, že nakazených je oveľa viac, najmä v komunite ortodoxných židov, ktorí majú veľké rodiny, žijú v stiesnenom priestore a nijako neobmedzujú spoločenské kontakty.

Ultra ortodoxná komunita predstavuje polovicu všetkých pacientov s koronavírusom v krajine. Rabíni, ktorých slovo v ich spoločenstve má väčšiu váhu ako iná svetská autorita, v tom zohrávajú veľkú rolu. Je to preto, že niektorí z nich odmietajú nariadenia štátu o zatvorení synagóg a náboženských škôl.

Mohlo by vás zaujímať