Domáce Politika Spoločnosť Koronavírus Top

Koronavírus odkryl ďalší zásadný problém Slovenska. Krajčí hovorí o akútnej situácii

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Ukázalo sa, aký problém je s krvou na Slovensku. Ak doteraz nebol dostatok krvi a ľudia túto tekutinu potrebnú pre život nedarovali v takom množstve, v akom bolo treba, koronavírus nám ukázal, kde sú nedostatky. V súčasnosti totiž žalostne málo ľudí chodí do transfuzných staníc darovať krv. Nákaza totiž núti ľudí ostať doma a čo najmenej vychádzať. Minister zdravotníctva preto vyzýva ľudí, aby mysleli aj na tých, ktorí krv potrebujú. 

 

Problém s krvou je omnoho ďalekosiahlejší, pretože na Slovensku, ale ani všeobecne vo svete sa nedarí pokryť potrebu krvi. Ľudia totiž krv chodia darovať málo, respektíve nie je toľko darcov, ktorí by pravidelne túto potrebnú tekutinu chodili darovať. Aj darcovstvo má totiž svoje obmedzenia. Koronavírus nám však ukázal, aký je darovanie krvi problém – ľudí je málo, boja sa, a aj tí skalní darcovia v súčasnosti radšej sedia doma. Krv je pritom potrebná pri operáciách, potrebujú ju aj onkologickí pacienti. Národná transfúzna stanica už vydala niekoľko usmernení, kto môže v súčasnosti darovať krv, aj niekoľko výziev, aby tak ľudia urobili. Podľa informácií Glob.sk totiž problém s krvou riešia aj na bratislavských Kramároch.

Krvi je v súčasnosti akútny nedostatok. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Ozvala sa nám čitateľka Jana, ktorá povedala, že jej babka leží na oddelení, kde čaká na operáciu, a personál ju upozornil na súčasný problém s nedostatkom krvi. Zmobilizovala preto rodinu, ktorá sa rozhodla krv darovať. V súčasnosti však okrem tradičných opatrení musia darcovia dodržiavať aj nové – nesmú mať pozitívnu cestovateľskú a epidemiologickú anamnézu, darca nesmie byť pozitívny na koronavírus a nesmie bývať v zahraničí. Počas darovania krvi musí mať na sebe povinne rúško, pri vstupe mu bude odmeraná teplota. “V dôsledku mimoriadnej situácie spôsobenej novým koronavírusom COVID-19 zaznamenávame značný pokles darcov krvi na našich pracoviskách, čo sa odráža na znížených zásobách krvných prípravkov. Aj napriek pandémii spôsobenej koranavírusom sú v nemocniciach na území Slovenskej republiky akútni pacienti, ktorí potrebujú naďalej k svojej liečbe krv. Krv sa nedá vyrobiť žiadnym chemickým procesom, vieme ju získať len od Vás – od dobrovoľných darcov krvi. Vyzývame preto ľudí, aby sa nebáli, prišli darovať krv a pomohli tak zachraňovať ľudské životy,” uviedla Národná transfúzna stanica na svojom webe.

Okrem toho musí byť každý potenciálny darca starší ako 18 rokov, mať minimálnu hmotnosť 50 kilogramov, nesmie byť nosičom ochorenia HIV (mať AIDS), nesmie mať prekonanú žltačku typu B a C, nemôžete trpieť na iné závažné a chronické ochorenia. Rovnako nesmie užívať vnútrožilovo drogy, poskytovať platené sexuálne služby, často meniť sexuálnych partnerov, užívať lieky na zrážanlivosť krvi, užívať steroidy a v prípade mužov mať pohlavný styk s inými mužmi. “Pokiaľ ste pravidelným darcom, môžete darovať krv až do svojich 65 rokov. Frekvencia darovania je pre mužov 3 mesiace a pre ženy 4 mesiace od posledného odberu,” uvádza NTSSR.

V situácii sa už angažuje aj Krajčí

Situácia je mimoriadne kritická a uvedomuje si to aj minister zdravotníctva Marek Krajčí. Ten na dnešný deň preto zvolal brífing, kde vyzýva ľudí, aby išli darovať krv. Je jej totiž veľký nedostatok. Okrem aktuálnych štatistík informoval verejnosť, že problém je naozaj akútny. “Tento pokles je naozaj výrazný, ide o 74-percentný pokles na celú Slovenskú republiku,” avizoval Krajčí, pričom pukázal na to, že stále sa musia v nemocniciach robiť zákroky, ktoré nemožno odložiť, rovnako aj akútne operácie či transplantácie. “Krv je nenahraditeľná tekutina. Chcem vyzvať všetkých obyvateľov, aby v tejto situácii sa rozhodli darovať krv, bez ktorej sa veľká časť výkonov nedá vykonať,” poukázal Krajčí. Verí, že v tejto veci ukážu všetci, že majú srdce.

Šéfka NTSSR Renáta Dundová povedala, že po prvých výzvach sa ľudia zmobilizovali a opäť nesklamali. Uplynul týždeň od prvej výzvy a kým bežne príde zhruba 900 ľudí, za posledný týždeň prišlo darovať krv zhruba 3700 ľudí. Pomaly sa darí plniť zásoby krvi. “Táto výzva je však iná, ide o výzvu v núdzovom stave, výzvu trvalú,” upozornila Dundová.

Nové opatrenia transfúznej stanice

Šéfka NTSSR informovala verejnosť o opatreniach, ktoré prijali v súvislosti s darovaním krvi v tejto situácii. Sprísnili hygienické opatrenia – povinne merajú teplotu každému darcovi, zaviedli povinnú dezinfekciu rúk, a budú sa musieť podrobiť “dotazníku”, kde pracovníci transfúznej stanice zistia, či nemajú darcovia pozitívnu epidemiologickú či cestovateľskú anamnézu, prípadne či nevykazuje príznaky nákazy. Následne, ak sa ani jeden z uvedených testov nepotvrdí, pokračuje ďalej na bežné testovanie a pohovor s lekárom, kde následne prebehne aj odber krvi. “Okrem toho sme zaviedli princíp časeniek, kde sa potenciálni darcovia môžu objednať na presný čas. Mobilné odbery sú zrušené, respektíve pozastavené, kým pandémia nepominie,” deklarovala Dundová. Ide o opatrenia, ktorými chránia svojich darcov.

Nové opatrenia zaviedli aj pri spracovaní darovania krvi. “K dnešnému dňu nebol potvrdený žiadny prípad nákazy z transfúzie krvi,” povedala Dundová. “Čo sa týka krvi – dávame ju na 14 dní do našej karantény. Počas tohto času čakáme, či sa u nášho pacienta nepreukáže pozitívna nákaza. Ak áno, krv znehodnotíme,” uviedla. To platí aj pri červených krvinkách. Krvné doštičky majú expiráciu iba 5 dní, nevedia splniť karantenizáciu, zaviedli preto nové testovanie. Pri krvnej plazme platí rovnako karantenzácia, avšak plazma má bežne povinnú karantenizáciu 4 mesiace, preto sa pacienti nemusia obávať.

Dundová priznala, že majú vypracovaný krízový scenár v prípade, ak dôjde k masívnemu nárastu potvrdených prípadov.