Domáce Koronavírus Politika

Koronavírus oddialil aj doplňujúce voľby. Ďalší postup zatiaľ nie je jasný

Ilustračná fotografia. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí sa neuskutočnia v sobotu 4. apríla. Doplňujúce voľby sa mali týkať 14 obcí v šiestich samosprávnych krajoch. Pre TASR to potvrdila Lucia Kirinovičová z tlačového odboru Ministerstva vnútra (MV) SR.

 

“O ďalšom postupe rozhodne predseda Národnej rady SR,” povedala Kirinovičová. Ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD) po stredajšom (18. 3.) rokovaní vlády informovala, že vláda odporúča parlamentu, aby doplňujúce voľby do orgánov samosprávy obcí odložil na neskorší termín. Saková to uviedla v súvislosti s opatreniami pred šírením nákazy nového koronavírusu.

Starostu si mali voliť obyvatelia Ivanky pri Dunaji v Bratislavskom kraji, Kuklova a Hrnčiaroviec nad Parnou v Trnavskom kraji. Voľba starostu sa mala uskutočniť aj v obciach Malé Borové a Abramová v Žilinskom kraji a tiež východoslovenských obciach Ondavka, Klčov, Remeniny (Prešovský kraj), Drienovec, Kaluža a Harichovce (Košický kraj).

V Ondavke si mali voliť aj poslancov obecného zastupiteľstva, taktiež aj v Abramovej, Slovenskom Pravne, Turčianskom Ďure v Žilinskom kraji a Trebušovciach v Banskobystrickom kraji.

Doplňujúce voľby sa vyhlasujú, ak sa v niektorej obci nekonali, alebo ak zanikol mandát poslanca či starostu bez náhradníka. Zákon tiež stanovuje, že voľby sa zopakujú, ak ich vyhlásil Ústavný súd SR za neplatné.