Domáce Koronavírus Šport Top

Koronavírus dramatizuje situáciu v slovenskom športe. Bude tenis, futbalová či hokejová liga bez divákov?

Koronavírus je už problémom aj v športe. Ohrozené sú MS v hokeji, či Svetový pohár v biatlone. Zdroj: TASR

BRATISLAVA – Téma koronavírusu začína byť aktuálna už aj v slovenskom športe. Aj  keď u nás zatiaľ nemáme problémy ako v okolitých krajinách či v Taliansku. Ale je to vážna téma, ktorá rezonuje medzi širokou verejnosťou a na všetkých fórach.

 

Prvá akcia, počas ktorej sa vírus dotkne aj Slovenska a slovenských športových fanúšikov, je Svetový pohár v biatlone. Na programe je od štvrtka do nedele v Novom Měste na Morave. Česká bezpečnostná rada štátu totiž rozhodla, že podujatie síce bude, ale bez divákov. Nuž a to je nečakaná a nepríjemná správa aj pre slovenských biatlonových fanúšikov, ktorí sa chceli prísť pozrieť na sestry Fialkové. Jedny z najpopulárnejších a najobľúbenejších pretekov v kalendári Svetových pohárov tak budú pred prázdnymi tribúnami, pričom obmedzenia budú platiť aj pre novinárov a sprievodné tímy jednotlivých krajín. “Z môjho pohľadu je to rozhodnutie Bezpečnostnej rady štátu a organizátori sa s tým budú musieť vyrovnať. Vzhľadom k tomu, koľko ľudí na túto akciu malo prísť, je to preventívne opatrenie a ja som žiadnu inú alternatívu nevidel,” povedal český ministra vnútra Jan Hamáček.

Slovenská biatlonistka Ivona Fialková na strelnici v stíhacích pretekoch na 10 km na majstrovstvách sveta v biatlone v talianskej Anterselve. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Na Moravu sa chystalo viac ako 100-tisíc fanúšikov z celej Európy a organizátori sa tešili na rekordné zisky. Veď iba vstupenky predali za viac ako 22 miliónov českých korún. Teraz je všetko inak. Straty sa odhadujú na 50 miliónov korún. No to nemusí byť všetko. V Česku sa pripravuje aj na zrušenie hromadných spoločenských, či ďalších športových akcií. Mohlo by to zasiahnuť aj futbalovú, či hokejovú ligu, kde sú niekoľkotisícové návštevy. Podobný problém by mohol byť aj na Slovensku, kde bude počas víkendu na programe Daviscupové stretnutie Slovensko – Česko. Ide o prvé post federálne tenisové derby, ktoré má veľký divácky aj mediálny náboj. Zápasy v Bratislave majú byť pritom v sobotu aj v nedeľu vypredané.

Nás preto zaujímalo, aké organizačné opatrenia sú pripravené, či sa uvažuje o zrušení stretnutia, alebo či sa bude eventuálne hrať bez divákov.  “V súvislosti s koronavirusom sme k dnešnému dňu (2. marec 2020, pozn. red.) nezaznamenali žiadne zmeny týkajuce sa Daviscupoveho stretnutia Slovensko – Česko. Všetko beží v normálnych koľajach, tímy trénujú a pripravúju sa na stretnutie. Nedostali sme žiadne odporúčanie od Ministerstva zdravotníctva SR ani od Medzinárodnej tenisovej federácie týkajuce sa zrušenia pripadne obmedzenia tohto stretnutia,” povedala Petra Chamillová z tlačového oddelenia tenisového zväzu..

Nehrajúci kapitán slovenského Davis cupového tímu Dominik Hrbatý. Zdroj: TASR / Michal Svítok

Slovo sme dali aj zástupcom futbalového zväzu. A v tomto prípade nás zaujímalo, či aktuálne pripravujú opatrenia v súvislosti s koronavírusom. “Situáciu momentálne monitorujeme. Kluby boli manažérom zdravotnej starostlivosti SFZ informovane o opatreniach, ktoré je potrebne v súvislosti s koronavirusom prijať. Ak by sa situácia menila, budeme samozrejme reagovať,” povedal Michal Mertinyák, výkonný riaditeľ Únie ligových klubov. Situácia u nás ešte nie je tak dramatická ako napríklad v Taliansku. Uvažuje preto futbalový zväz, že by sa ligové stretnutia, v rámci prevencie, odohrali bez divákov, za zavretými dverami? “Zatiaľ sme sa touto témou nezaoberali. Únia ligových klubov bude reagovať podla vývoja a na základe komunikácie s manažérom zdravotnej starostlivosti SFZ,” doplnil Mertinyák.

Vývoj a monitorovanie aktuálnej situácie na Slovensku by bolo najoptimálnejšie koordinovať s pracovnou, alebo konzultačnou a odbornou skupinou, ktorá by sledovala stav v jednotlivých regiónoch Slovenska. “Situáciu monitorujeme na úrovni vedenia Únie ligových klubov v úzkej koordinácii s manažérom zdravotnej starostlivosti SFZ, “ skonštatoval Michal Mertinyák.

Nuž a čo na aktuálnu situáciu hovoria na hokejovom zväze? Ich reakcia bola strohá a krátka. “V tomto smere budeme postupovať v súlade s pokynmi Ministerstva zdravotníctva SR. V prípade koronavírusu sme žiadne pokyny nedostali,” odpovedal hovorca hokejového zväzu Peter Jánošík. 

Ako uviedla Dáša Račková z Úradu verejného zdravotníctva štát dôsledne monitoruje situáciu v súvislosti s ochorením COVID-19 a v praxi sú nastavené opatrenia a všetky zapojené rezortné zložky navzájom úzko spolupracujú. “Ministerstvo zdravotníctva SR a Úrad verejného zdravotníctva SR podrobne sledujú epidemiologickú situáciu a o aktuálnej situácii bezodkladne informujú kľúčové rezorty. Rovnako na pravidelne báze informujú odbornú i laickú verejnosť. MZ SR a ÚVZ SR uskutočňujú adekvátne a potrebné preventívne opatrenia s cieľom ochrany verejného zdravia. Epidemiologickú situáciu vo výskyte COVID-19 pozorne sledujeme, sme samozrejme pripravení, ak si to situácia bude vyžadovať, pristúpiť k ďalším potrebným preventívnym opatreniam.“ 

Budú majstrovstvá sveta v hokeji bez divákov? Švajčiarsko zakázalo veľké športové akcie. Zdroj: TASR / František Iván
Okrem biatlionistov môžu mať veľké problémy aj organizátori majstrovstiev sveta v hokeji vo Švajčiarsku. V krajine stúpol počet osôb nakazených novým koronavírusom na pätnásť a tamojšia vláda zakázala všetky verejné aj súkromné podujatia s viac než 1000 divákmi. Majstrovstvá sveta sú na programe od 8. do 24. mája v Zürichu a v Lausanne. “Udržiavame úzky kontakt s organizátormi a chceme analyzovať situáciu. Počkáme do 15. marca, uvidíme, ako sa bude situácia vyvíjať. Lekárska komisia IIHF sa v súčasnosti stretáva v Budapešti a po nej sa rozhodne či budú zrušené marcové medzinárodné turnaje a podujatia do 18 rokov. Majstrovstvá sveta sa nebudú konať na prázdnych štadiónoch, nemalo by to význam,” povedal prezident IIHF René Fasel.
Organizátori aj Švajčiarska hokejová federácia v súčasnosti rokujú s vládou. “Nikto nevie, aká bude situácia. Nasledujúce dva týždne nám povedia viac o situácii s koronavírusom, odborníci tvrdia, že ak sa počasie zmení, vírus zmizne. My MS nebudeme rušiť. Ale ak nám to prikáže vláda, budeme to musieť urobiť. Bude potrebné prijať politické rozhodnutie, ak budú musieť byť MS zrušené zo zdravotných dôvodov,” dodal Fasel. Vo Švajčiarsku sa uplynulé dve kolá hokejovej ligy hrali bez divákov. “Šport nie je možný bez diváka. Najmä náš šport žije veľmi silne z emócií a interakcie medzi fanúšikmi a športovcami. Bez divákov tomu chýba korenie, bolo to ako tréning,” vyjadril sa Fasel, ktorý je prezidentom IIHF od roku 1994.
Slovenská striedačka v zápase základnej A skupiny MS hokejistov do 20 rokov Slovensko – Fínsko. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

Ale optimizmus prezidenta medzinárodnej hokejovej federácie postupne vyprcháva. IIHF totiž zrušila majstrovstvá sveta hráčov do 18 rokov II. a III. divízie, pričom oba šampionáty sa mali odohrať v dvoch skupinách. Ide o podujatia, ktoré mali hostiť hlavné mestá Estónska, Bulharska, Turecka a tiež Kockelscheuer v Luxembursku. Takisto bol zrušený aj šampionát I. divízie B-skupiny hráčok do 18 rokov v poľských Katoviciach a turnaj II. divízie A-skupiny v španielskej Jace. Ide o podujatia, ktoré sa mali uskutočniť v marci, takže svetový šampionát I. divízie rovnakej vekovej kategórie na Slovensku zatiaľ zostáva naplánovaný v pôvodnom termíne (13. – 19. apríla 2020). Ale dokedy? Pri súčasných prognózach treba počítať aj s tým, že šampionát na Slovensku takisto zrušia.

 

 

Mohlo by vás zaujímať