Zahraničné Politika Top

Koronakríza zasiahla ekonomiku EÚ. Merkelová a Macron majú plán, ako bojovať proti recesii

Merkelová a Macron majú plán, ako bojovať proti recesii. Zdroj: TASR / AP

BERLÍN/PARÍŽ – Nemecko a Francúzsko chcú spoločne ťahať za jeden povraz v boji s recesiou, ktorú zapríčinila koronavírusová pandémia. Chcú tak zabrániť katastrofálnemu hospodárskemu prepadu Európskej únie (EÚ).

 

Kancelárka Angela Merkelová a francúzsky prezident Emmanuel Macron v pondelok po videokonferencii oznámili vytvorenie fondu obnovy vo výške 500 miliárd eur.

Merkelová hovorila o “najťažšej výzve v histórii, ktorej musí EÚ čeliť”. Situácia si “vyžaduje mimoriadne úsilie, na ktoré sú Nemecko a Francúzsko pripravené. Európa musí držať pri sebe”, povedala kancelárka na spoločnej tlačovej konferencii s Macronom a dodala: “Cieľom je, aby Európa z tejto krízy vyšla silnejšia, súdržnejšia a solidárnejšia.”

Nová nemecko-francúzska iniciatíva zahŕňa oblasť zdravia, ekonomiky, ochrany životného prostredia, internetu, priemyselnej politiky. Oznámil to Elyzejský palác.

Obe hlavné krajiny EÚ sa zapoja do tvrdej diskusie v Bruseli o miliardovom pláne obnovy. Šéfka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová dostala od členských štátov EÚ úlohu vypracovať model obnovy, pre ktorý by sa našiel konsenzus. Rozsah a financovanie boli ale doteraz rovnako sporné ako otázka, či by mala byť finančná pomoc krajinám EÚ vo forme pôžičky alebo grantu.

Ursula von der Leyenová nápad Nemecka a Francúzska privítala. Zdroj: TASR / AP

Prednosť by mali mať najpostihnutejšie krajiny

Von der Leyenová oznámila, že plán predloží 27. mája. Ešte v júni sa má konať samit o finančnom rámci EÚ na obdobie medzi rokmi 2021 až 2027, ktorý sám má objem miliardu eur. Okrem toho existuje aj miliardový fond na obnovu (Recovery Fund).

Podľa Macrona sa peniaze z fondu obnovy majú vyplácať v priebehu troch rokov a potom sa prostredníctvom “distribučného kľúča” členských štátov EÚ “alebo inými mechanizmami” mali opäť splatiť. Inými slovami: Nie sú to žiadne príspevky alebo kredity. Nemecká vláda v tejto súvislosti vyjadrila určité obavy. Kancelárka zdôraznila, že splácanie bude trvať mnoho rokov.

Podľa Merkelovej by mali mať z týchto peňazí úžitok krajiny najviac postihnuté koronakrízou. Podľa súčasných štatistík sú to Taliansko, Španielsko a Francúzsko.

Macron žiada lepší krízový manažment EÚ

V súvislosti z počiatku nekoordinovanými opatreniami proti nákaze koronavírusom Macron požaduje pevnejšiu spoluprácu v Európe v oblasti zdravia. Doteraz podľa neho takáto spolupráca neexistovala. EÚ musela dostať špeciálne právomoci – napríklad v prípade spoločného skladovania masiek, rúšok, alebo v oblasti prípravy plánov prevencie.

Šéfka EK Ursula von der Leyenová v prvej reakcii privítala nápad Nemecka a Francúzska. Predseda Rady EÚ Charles Michel tiež hovoril o kroku správnym smerom. Avšak pakt nie je ešte uzavretý. Takýto program v hodnote niekoľkých miliónov dolárov by muselo schváliť všetkých 27 členských krajín EÚ. Rozšírenie rozpočtového rámca by sa musel ratifikovať vo všetkých štátoch EÚ.

Schválenie bude ťažké najmä v severných štátoch ako je Holandsko, ktoré sa stavia skepticky ku grantom.

Mohlo by vás zaujímať