Zahraničné

Kopaczová: Ten kto hovorí o Poľsku iba negatívne, ten krajinu nezmení

VARŠAVA – O mobilizáciu svojich voličov usilovala dnes na programovom zjazde Občianskej platformy (PO) vo Varšave poľská premiérka a líderka vládnej strany Ewa Kopaczová.

V prejave, v ktorom priznala isté pochybenia v priebehu uplynulých ôsmich rokov vlády liberálnej strany, sa za ne ospravedlnila. Súčasne akcentovala, že každý kritický hlas a každý prejav nespokojnosti prijmú s pokorou. Nadišiel čas zmien v prístupe k životnej úrovni Poliakov, ktorých každodenné problémy boli aj doteraz, ako pripomenula Kopaczová, v centre pozornosti PO. Teraz však pôjde o blahobyt občanov, vyplynulo z jej slov.

Začiatkom septembra zverejní PO svoj volebný program, ktorý by mal byť súhrnom všetkých podnetov a projektov, realizovateľných v nadchádzajúcom volebnom období. Nemožné sľubovať nebudeme, podčiarkla premiérka a varovala pred sebauspokojením z dosiahnutých výsledkov.

Ewa Kopaczová upozornila krajanov, že ten, kto o všetkom v Poľsku hovorí negatívne, ten krajinu nezmení, informovali tlačová agentúra PAP a spravodajská televízia TVN24.

Zároveň vyzvala predsedu najsilnejšej opozičnej strany Právo a spravodlivosť (PiS), expremiéra Jaroslawa Kaczynského do diskusie o pozitívnych zmenách pre krajinu. Poznamenala, že ak predseda PIS vyšle na tento dialóg volebnú líderku PiS Beatu Szydlovú, bude hovoriť s ňou, ale nebráni sa ani diskusii s oboma opozičnými politikmi.

Preferencie PO podľa výsledkov ostatných prieskumov verejnej mienky majú naďalej klesajúcu tendenciu. Šance na udržanie sa tejto strany pri moci aj po jesenných parlamentných voľbách považujú znalci pomerov za relatívne malé.