Poprad Prešov Regióny

Kontrola Dopravného úradu na popradskom letisku vyvrátila informácie o dezolátnom stave dráhy

Letisko Poprad. Zdroj: TASR / Radovan Stoklasa

POPRAD – Odletová dráha letiska v Poprade je v poriadku, bez závažných porúch či poškodení. Vyplýva to z výsledkov kontroly Dopravného úradu, ktoré agentúre SITA poskytla Kristína Burianová z právneho oddelenia úradu. Nepotvrdili sa tak medializované informácie o dezolátnom stave dráhy zo septembra tohto roka.

 

„Pri kontrole stavu vzletovej a pristávacej dráhy letiska Poprad- Tatry neboli zistené závažné poruchy a poškodenia. Bežné poruchy a poškodenia sú prevádzkovateľom letiska priebežne monitorované a opravované v potrebnom rozsahu tak, aby vzletová a pristávacia dráha zodpovedala objemu a povahe leteckej prevádzky na letisku Poprad- Tatry,“ uviedla Burianová.

Popradské letisko má vzletovo-pristávaciu dráhu v dĺžke 2 600 metrov a šírke 45 metrov. O tom, že by mala byť v katastrofálnom stave, informoval počas septembrového zasadnutia mestského zastupiteľstva popradský poslanec Milan Baran, podľa ktorého rozvoj letiska a prilákanie nových dopravcov nie je možný bez jej rekonštrukcie či rozšírenia. Riaditeľka akciovej spoločnosti Letiska Poprad – Tatry Ivana Herkeľová následne správy o dezolátnom stave dráhy na letisku dementovala. „Pokiaľ by dráha alebo pohybové plochy nespĺňali tieto kritéria, tak by nám bolo odobraté prevádzkové povolenie,“ povedala vtedy pre SITA. Potvrdila však, že dráha bude potrebovať generálnu opravu, a to v horizonte desiatich rokov.

Vlani prepravilo desaťtisíce pasažierov

Podľa hovorkyne Ministerstva dopravy a výstavby SR Karolíny Duckej je kontrola stavu vzletovej a pristávacej dráhy letísk v kompetencii Dopravného úradu. Ten môže na základe výsledkov kontroly rozhodnúť o ponechaní, respektíve odobratí prevádzkového povolenia, uviedla pre SITA. Výsledky zatiaľ posledného auditu na popradskom letisku, ktorý úrad realizoval v septembri, potvrdili slová riaditeľky Herkeľovej o tom, že dráha je v prevádzky schopnom stave.

Letisko Poprad – Tatry sa nachádza v nadmorskej výške 718 metrov a patrí k najvyššie položeným letiskám pre prepravné lietadlá v strednej Európe. Situované je približne 200 metrov od diaľničného uzla, spájajúceho mesto Poprad s Vysokými a Nízkymi Tatrami. Vlani prepravilo takmer 89-tisíc pasažierov v rámci pravidelných leteckých liniek aj charterových letov. Už niekoľko rokov ponúka celoročné pravidelné letecké spojenie s Londýnom, a to dvakrát do týždňa, v zimnej sezóne pravidelné letecké linky do Rigy a Kyjeva. V letnej sezóne je okrem charterových letov prevádzkovaná aj pravidelná linka z Izraela.