Zahraničné

Koniec vojny proti Daeš je stále v nedohľadne, tvrdí americký generál

Joseph Votel - Zdroj: SITA/AP Photo/Andrew Harnik

WASHINGTON – Boj s extrémistickou organizáciou Daeš sa tak skoro neskončí, keďže džihádisti neboli úplne zlomení a sú pripravení pokračovať v povstaleckom boji aj napriek zničeniu svojej základne v Sýrii. Vo štvrtok to v americkom kongrese vyhlásil šéf Centrálneho velenia americkej armády (CENTCOM) Joseph Votel. Informovala o tom agentúra AFP.

“Fyzická redukcia kalifátu je monumentálnym vojenským úspechom, avšak koniec boja proti Daeš a násilnému extrémizmu je stále v nedohľadne. Naša misia preto zostáva nezmenená,” vyhlásil Votel.

Na margo súčasnej situácie v Sýrii, kde Daeš zvádza boj o svoje posledné malé územie pri dedine Bághúz, americký generál uviedol: “Obyvateľstvo kalifátu, ktoré je momentálne evakuované z posledných území, ktoré boli ešte donedávna pod kontrolou Daeš, zostáva zväčša zaryté (vo viere v ideológiu Daeš), nezlomené a radikalizované. Musíme preto pokračovať v ostražitej ofenzíve proti tejto roztrúsenej organizácii.”

Americký prezident Donald Trump vlani v decembri rozhodol o stiahnutí všetkých amerických vojakov zo severovýchodu Sýrie, kde po boku kurdských síl bojovali proti Daeš. Odvtedy však svoje rozhodnutie zmiernil a prisľúbil, že Spojené štáty ponechajú v oblasti 200 príslušníkov svojich ozbrojených síl.