Politika Top Zahraničné

Koniec talianskej krízy? Dvojica strán sa dohodla na programe

RÍM – Talianske Hnutie piatich hviezd, ktoré zvíťazilo v marcových parlamentných voľbách, sa dohodlo na koaličnom programe s nacionalistickou stranou Liga. V nedeľu to oznámil predseda populistického hnutia Luigi di Maio. Ako uviedol, s Ligou ešte rokujú o tom, kto potenciálnu koalíciu povedie, bol to však podľa neho “produktívny deň”. Di Maio zároveň dodal, že nový premiér nebude technokratickou figúrkou.

Nedeľa bola konečným termínom, ktorý stranám stanovil prezident Sergio Mattarella na ukončenie patovej situácie po voľbách. Od parlamentných volieb, ktoré sa konali 4. marca, sa uskutočnilo niekoľko rokovaní o zostavení vlády, zatiaľ sa však nepodarilo nájsť vhodnú kombináciu strán, ktoré by spolu vedeli ísť do vlády.

Ako najsilnejší subjekt z parlamentných volieb vzišlo Hnutie piatich hviezd, no ak sa výsledok posudzuje podľa predvolebných koalícií, je víťazom pravicová koalícia, v ktorej figurujú Forza Italia, Liga a krajne pravicová strana Bratia Talianska. Na treťom mieste za pravicovou koalíciou a Hnutím piatich hviezd skončila stredoľavá koalícia, v ktorej dominuje aktuálne vládnuca Demokratická strana.

Foto: SITA/ANSA, AP/Giuseppe Lami