Domáce Politika Spoločnosť Top

Koniec špekuláciám. Lipšic sa rozhodol v otázke kandidatúry na generálneho prokurátora

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Advokát a bývalý minister vnútra a spravodlivosti Daniel Lipšic nebude kandidovať na post generálneho prokurátora. Oznámil to dnes ráno prostredníctvom sociálnej siete Facebook. Jeho meno sa v tejto súvislosti skloňovalo niekoľko mesiacov. Lipšic rozhodnutie odôvodnil tým, že  svoje poslanie dnes vidí skôr v právnej praxi – pri výsluchoch, rekonštrukciách na mieste činu, v pojednávacích miestnostiach – teda v nastoľovaní spravodlivosti v skutočnej aréne.

 

Podľa slov Lipšica je pri nastoľovaní spravodlivosti kľúčové presadiť zmeny aj na prokuratúre. A to aj na generálnej prokuratúre. “Generálny prokurátor je v systéme spravodlivosti ten, kto má ostatným prokurátorom vytvárať podmienky a priestor na to, aby sa nebáli postaviť pred súd kohokoľvek, kto porušuje zákony. Je to teda najmä manažérska a administratívna úloha,” uviedol. Seba vidí skôr v súdnej praxi.

” Som presvedčený, že som dnes užitočnejší v prvej línii, teda pri každodennom riešení konkrétnych prípadov a káuz, ktoré sú „na stole“ a ktoré – pevne verím – ešte pred súd dostaneme. A to je dôvod, pre ktorý nebudem kandidovať na pozíciu generálneho prokurátora,” vysvetlil.

Prvý potvrdený

Meno Daniela Lipšica ako jedného z možných kandidátov na generálneho prokurátora zaznelo prvýkrát oficiálne z úst ministra hospodárstva a šéfa strany SaS Richarda Sulíka. Ten začiatkom mája uviedol, že koalícia Lipšica zvažuje a on sám ho vtedy označil za „jedno z tých veľmi kvalitných mien.“

Podľa v tom čase platného zákona však Lipšicova kandidatúra možná nebola. Nebol totiž prokurátorom. Už vtedy sa však hovorilo o zmene legislatívy upravujúcej voľbu generálneho prokurátora. V polovici mája koaliční poslanci doručili do Národnej rady návrh zákona, ktorý okrem iného umožňoval uchádzať sa o funkciu aj neprokurátorom. To, že by išlo o účelovú úpravu šitú na mieru práve Lipšicovi, odmietali.

Zákon plénum síce schválilo, avšak nenašiel podporu v prezidentskom paláci. Prezidentka Zuzana Čaputové totiž videla problém v možnosti navrhnúť odvolanie generálneho aj špeciálneho prokurátora z funkcie, ak funkciu prestali vykonávať riadne, čestne, nezávisle alebo nestranne. Takáto úprava bola vágna a bolo ju možné politicky zneužiť. Tiež chcela, aby obaja po uplynutí alebo zániku funkcie mohli ostať prokurátormi generálnej prokuratúry.

 

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Kľúčový 9. október

Poslanci novelu opätovne prerokovali a schválili začiatkom septembra aj s pripomienkami prezidentky a voľba nového šéfa prokuratúry tak dostala oficiálne zelenú. Voľba by sa mala konať na schôdzi, ktorá začína 24. novembra. Návrhy možno podávať do 9. októbra 16:00.

Oproti minulosti môžu kandidátov navrhnúť aj stavovské organizácie. Rada prokurátorov už avizovala, že svojho kandidáta si vyberie 29. septembra spomedzi štyroch prokurátorov – Jozefa Čentéša, Tomáša Honza, Rastislava Remetu a Jána Šantu.

Naopak, okrem Lipšica svoj záujem o post už poprel aj prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľ Špirko. Odôvodnil to ešte koncom júna tým, že svoje profesijné pôsobenie vidí na ÚŠP.

Kto bude koaličným kandidátom zatiaľ známe nie je.

Jaromír Čižnár požiadal o uvoľnenie k 1. augustu 2020. Od tohto dátumu prokuratúru vedie prvá námestníčka Viera Kováčiková.

Mohlo by vás zaujímať: