Domáce Kauzy Politika Top

Koniec kvôli Kočnerovi. Ústavný sudca Mamojka sa vzdal funkcie

Mojmír Mamojka. Zdroj: TASR / Martin Baumann

KOŠICE – Sudca Ústavného súdu SR Mojmír Mamojka sa vzdal svojej funkcie. Dôvodom majú byť jeho kontakty s kontroverzným podnikateľom Marianom Kočnerom. S odvolaním sa na svoje zdroje z prostredia Ústavného súdu informáciu priniesol Denník N

 

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan potvrdil, že Mamojka sa vzdal funkcie. Fiačan toto rozhodnutie rešpektuje a tiež uviedol, že pokiaľ ide o rozhodovaciu činnosť Mamojku počas jeho pôsobenia na súde, žiadne pochybenia nezistil.

Fiačan tiež potvrdil, že dostal informácie od orgánu verejnej moci. Podľa riaditeľa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského predseda súdu „žiadal informácie a my sme mu niečo poslali.“ Viac o veci hovoriť nechcel, povedal však toľko, že dané informácie veľmi nepodporovali Mamojkovu verziu.

Na začiatku bola svedecká výpoveď

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan sa Mamojkom začal zaoberať po tom, ako jeho meno spomenul pred súdom svedok v kauze vraždy Jána Kuciaka Peter Tóth. Ten v polovici januára vypovedal, že jeden z obžalovaných, Marian Kočner, mu posielal prostredníctvom svojho advokáta Andreja Šabíka z väzby odkazy s inštrukciami, takzvané motáky. Okrem iného sa v nich očividne rozčúlený Kočner má dožadovať vysvetlenia “od Kamoša, prečo Mamojka zlyhal!!! Takže by som rád dostal odpoveď. Mal to RF vyriešiť! Chcem vedieť, prečo sa na to vyj**l.” Pod skratkou RF by sa mal, podľa slov Tótha, skrývať expremiér Robert Fico. “Kamoš” by mal byť zase nitriansky podnikateľ Norbert Bödör.

Bývalý poslanec za stranu Smer-SD Mojmír Mamojka bol členom senátu Ústavného súdu, ktorý sa zaoberal Kočnerovou ústavnou sťažnosťou o väzbe a rozhodol v Kočnerov neprospech.

Mamojka vtedy kontakty s Kočnerom odmietal a tvrdil, že sa naposledy stretli na svadbe pred približne desiatimi rokmi. Podľa informácií Denníka N, ktorý sa odvolával na policajné odposluchy, mal byť však Mamojka s Kočnerom v kontakte ešte krátko pred jeho zadržaním v júni 2018. “Ahoj prosím Ťa o krátky termín. Asi najlepšie u Teba doma. Termínu sa prispôsobím. Ďakujem,” mal adresovať Kočner sudcovi. Ten reagoval, že je v Košiciach (sídli tam Ústavný súd, pozn, red.). “Doma budem v stredu cca 19. hod. Ak sa ti hodí môže byť. M.,” mal odpísať Mamojka. Neskôr tvrdil, že k spomínanému stretnutiu nedošlo.

Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

Fiačan vec preveroval

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan sa vecou zaoberal, zdôraznil však, že medializované informácie je potrebné verifikovať a podložiť potrebnými dôkaznými prostriedkami. „Návrh na začatie disciplinárneho konania musí byť po skutkovej a právnej stránke riadne odôvodnený a podložený relevantnými dôkazmi, zvlášť ak ide o návrh na začatie disciplinárneho konania proti sudcovi Ústavného súdu,“ vysvetlil Ústavný súd ešte vo februári.

Sudcom Ústavného súdu iba tri roky

Mamojku za sudcu Ústavného súdu menoval v decembri 2017 vtedajší prezident Andrej Kiska. Urobil tak po niekoľkomesačných obštrukciách, keď odmietal menovať sudcov z kandidátov, ktorých mu vybral parlament, v tom čase ovládaný jednofarebnou vládou Smeru-SD. Neskôr povedal, že menovať nechcel nikoho, ale uprednostnil tých, ktorých označil za “smerákov” pred takzvanými “harabinovcami.” Spoločne s Mamojkom vtedy Kiska vymenoval aj Janu Laššákovú a Miroslava Duriša.

Funkčné obdobie sudcov Ústavného súdu je 12 rokov. Mamojkovi sa mal riadny mandát končiť v roku 2029.

Mohlo by vás zaujímať: