Domáce Ekonomika Spoločnosť Domáca Top

Koniec dvojakej kvality potravín má mnoho ale. Obchodníkom hrozia likvidačné pokuty, Ficovi zrušenie obedov zadarmo

Zdroj: TASR / Jaroslav Novák

BRATISLAVA – Pre krajiny východnej Európy sa blýska na lepšie časy. Európsky parlament totiž zrušil dvojakú kvalitu potravín, ktorá trápila aj našu krajinu a slovenských spotrebiteľov. Na tých, ktorí nariadenie nebudú rešpektovať, čakajú obrovské sankcie. Matečná hovorí o obrovskom úspechu, analytik to až tak pozitívne nevidí. Smernica sa totiž môže dotknúť aj opatrenia, ktoré presadil Smer Roberta Fica – a tým sú obedy zadarmo.

 

V stredu 17. apríla schválil Európsky parlament modernizáciu smernice o nekalých praktikách, ktorá zavádza nové pravidlá aj pre dvojakú kvalitu potravín. S týmto problémom bojuje Slovenská republika už niekoľko rokov, pričom spotrebitelia pozorujú viditeľné rozdiely medzi slovenskými potravinárskymi a nepotravinárskymi výrobkami, a tými, ktoré sa nachádzajú v západnej Európe. Za schválenie smernice hlasovalo 474 europoslancov, 163 bolo proti a 14 sa zdržali. Podľa ministerky pôdohospodárstva Gabriely Matečnej ide o problém, ktorý postihuje spotrebiteľov tretiny členských krajín EÚ. „Pojem dvojaká kvalita upravuje schválená smernica ako klamlivú obchodnú praktiku, ktorá predstavuje „akékoľvek uvádzanie tovaru na trh v jednom členskom štáte ako identické s tovarom, s ktorým sa obchoduje v iných členských štátoch, pričom tento tovar má výrazne odlišné zloženie alebo vlastnosti, pokiaľ nie je odôvodnený legitímnymi a objektívnymi faktormi,” uvádza agrorezort.

Vysoké sankcie

Samotnou dvojakou kvalitou potravín trpeli najmä spotrebitelia z východnej a strednej Európy. Podľa hovorcu rezortu Michala Feika sa problém dvojakej kvality týka každého segmentu trhu, pretože v každom sa našiel nejaký produkt, ktorý mal napríklad od rakúskeho tovaru iné zloženie, farbu, aj vôňu. Išlo najmä o mliečne výrobky, mäso, ale rozdiely našli aj v hlbokomrazených výrobkoch, či nápojoch. To, či sa smernica dodržuje, bude v našej krajine kontrolovať Štátna veterinárna a potravinová správa spolu s jej regionálnymi pracoviskami a Slovenská obchodná inšpekcia.

Za nedodržanie hrozia výrobcom tvrdé sankcie. V prípade, ak sa porušenie smernice zistí iba na Slovensku, tak kompetentné orgány môžu vinníkovi vyrúbiť pokutu do 66,4-tisíc eur, v prípade opakovaného porušenia v priebehu 12 mesiacov až do 166-tisíc eur.  Najvyššia možná sankcia za rozsiahle porušovanie právnych predpisov, ktoré poškodzuje spotrebiteľov vo viacerých členských štátoch, by na základe nových pravidiel mala byť aspoň na úrovni štyroch percent ročného obratu obchodníka v predchádzajúcom roku. Pokiaľ nie sú informácie o obrate k dispozícii, maximálna pokuta by mohla dosiahnuť dva milióny eur.

Gabriela Matečná upozornila výrobcov, aby sa zdržali používania dvojakej kvality. Podľa jej slov je možné zjednotiť receptúry. Zdroj: Glob.sk I David Duducz

“Chcela by som vyzvať všetkých výrobcov potravín, ktorí sa doposiaľ uchyľovali k produkcii dvojakej kvality, aby s tým čo najskôr prestali. Je možné zjednotiť receptúry a je možné dať na potraviny s iným zložením, iným obalom upozornenie pre spotrebiteľa, že produkt neobsahuje niektoré zložky, ale obsahuje iné zložky. Je to potrebné odlíšiť tak, aby spotrebiteľ nebol klamaný,” povedala Matečná. Podľa slov Matečnej sa bude robiť tretia séria testov na základe spoločnej metodiky. Tú bude opäť vykonávať Štátna veterinárna a potravinová správa. Samotná smernica by mala vojsť do účinnosti ešte v júni tohto roku. Naše ministerstvo už pripravuje novelu zákona, aby novú smernicu zakomponovali do slovenskej legislatívy.

Vplyv na ceny výrobkov

Zakázať dvojakú kvalitu produktov však bude možné iba za predpokladu, že odlišné zloženie nebude odôvodnené legitímnymi a objektívnymi faktormi. Medzi ne by podľa poslankyne NR SR za SNS Evy Antošovej mohli patriť okrem iného dostupnosť alebo sezónnosť surovín, zlepšovanie prístupu k zdravým a výživným potravinám či právo obchodníka ponúkať tovar rovnakej značky na rôznych geografických trhoch v baleniach rôznej hmotnosti alebo objemu. Avšak, tieto výnimky budú musieť výrobcovia uviesť na obal výrobku.

Dvojakou kvalitou trpeli najmä štáty východnej a strednej Európy. Zdroj: TASR / František Iván

Podľa Matečnej zjednotenie európskeho trhu rovnakou kvalitou potravín by nemalo mať vplyv na rast cien. Poukázali aj na testovanie potravín a cien v Českej republike, kde kompetentné orgány zistili, že potraviny sú horšej kvality, a ešte k tomu drahšie. Dodali, že ceny v konečnom dôsledku určuje obchodník. Tu je však jedno veľké ale. Koncom minulého roka schválil parlament Dankov zákon o osobitnom odvode pre obchodné reťazce vo výške 2,5 percenta z celkové obratu za štvrťrok.

Začiatkom roka postupne začali rásť ceny potravín a nepotravinových výrobkov v obchodoch, čo mal podľa Evy Antošovej za následok práve osobitný odvod. Podľa jej slov sa totiž obchodné reťazce na osobitný odvod pripravovali dopredu. Začiatkom apríla však Brusel dal jeho zákonu stopku, a tak sa Andrej Danko rozhodol svoj vlastný návrh zrušiť. SNS však stále argumentuje tým, že napriek zrušeniu zákonu ceny potravín v obchodoch nezačali klesať. Stále však chce presadiť 10-percentnú daň na všetky potraviny.

Analytik Vlachynský: Smernica bude mať za následok viacero faktorov

“Dvojaká kvalita potravín nie je zlovôľa výrobcov voči východoeurópanom, ale je odrazom odlišných kúpnych síl a nákupných zvyklostí v jednotlivých štátoch. Z kvalitných potravín obedné meníčko za 3,5 eur, ani školský obed s nákupným limitom 1,5 eur nezložíte,” poukázal analytic spoločnosti INESS Martin Vlachynský. Reagoval tak na sociálne opatrenie strany Smer, ktorá zaviedla, že od septembra budú mať predškoláci a školáci obedy zadarmo. Jednotná kvalita by tak pre toto opatrenie znamenal problém. Ako Vlachynský dodal, ekonomickú situáciu nemožno zmeniť príkazom, ani zákazom. 

“Úradné obmedzenie dvojitej kvality potravín bude mať mať za následok viacero efektov, o ktorých politici až tak hlasno voličom nepovedia: zdraženie niektorých potravín, zníženie ponuky (niektoré potraviny by sa výrobcom vo východnej Európe neoplatilo ponúkať), či zväčšenie podielu alternatívnych a privátnych značiek, čím sa spotrebiteľovi stratí informácia o značke, s ktorou má späté isté skúsenosti. Najlepšiu zbraň proti nekvalitným potravinám drží každý z nas v rukách – volá sa nákupný košík,“ uzavrel.