Politika Zahraničné

Kongresmani žiadajú od Giulianiho dokumenty k ukrajinskej kauze

Donald Trump so svojím právnikom Rudym Giulianim. Zdroj: SITA/AP

WASHINGTON – Demokratickí lídri americkej Snemovne reprezentantov nariadili v pondelok Rudymu Giulianimu, osobnému právnikovi amerického prezidenta Donalda Trumpa, aby im poskytol dokumenty súvisiace s tzv. ukrajinskou kauzou, ktorej vyšetrovanie by mohlo viesť až k impeachmentu šéfa Bieleho domu.

 

Kongresmani konkrétne požadujú prepisy komunikácie Giulianiho a jeho troch obchodných spoločníkov súvisiacej s údajným nátlakom, ktorý Trump vyvíjal na ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, aby ho donútil k preverovaniu aktivít bývalého amerického viceprezidenta Joea Bidena a jeho syna na Ukrajine, píše agentúra AFP. Biden je významným politikom opozičnej Demokratickej strany, ktorý chce kandidovať proti Trumpovi v budúcoročných prezidentských voľbách.

Giulianimu doručili nariadenie, na základe ktorého je povinný predložiť požadované dokumenty do 15. októbra. Uviedol to predseda výboru Snemovne reprezentantov USA pre spravodajské služby Adam Schiff a predsedovia ďalších dvoch výborov Snemovne reprezentantov vyšetrujúcich postup Trumpa v tejto kauze.

Bývalý newyorský starosta Giuliani minulý týždeň v živom vysielané televízie priznal, že ako Trumpov právnik požiadal ukrajinskú vládu, aby sa zamerala na Bidena.

“Okrem tohto strohého priznania ste nedávno uviedli, že vlastníte dôkazy – vo forme textových správ, telefónnych záznamov a ďalších druhov komunikácie – ktoré naznačujú, že ste nekonali sám, a že do tejto schémy mohli byť zapojení aj ďalší predstavitelia Trumpovej administratívy,” uviedli v predvolaní predsedovia výborov.

Giuliani minulý týždeň v rozhovore pre stanicu Fox News priznal, že sa so Zelenského spolupracovníkmi stretol v Španielsku, pričom konal “na žiadosť ministerstva zahraničných vecí”. Podľa vlastných slov má aj záznam internej komunikácie, ktorý to potvrdzuje.

Demokratmi vedená Snemovňa reprezentantov minulý týždeň spustila vyšetrovanie, ktoré môže viesť k impeachmentu Trumpa (ústavnej žalobe proti nemu).

Zákonodarcovia to urobili po sťažnosti nemenovaného, utajeného informátora, ktorý tvrdil, že Trump žiadal v júlovom telefonáte so Zelenským Ukrajinu o zásah do amerických prezidentských volieb v roku 2020 tak, aby uškodil jeho demokratickému rivalovi Bidenovi.

Biely dom minulý týždeň zverejnil hrubý prepis zmieneného telefonického rozhovoru medzi prezidentmi USA a Ukrajiny, ktorý sa uskutočnil 25. júla.

Prepis potvrdil, že Trump opakovane nabádal Zelenského, aby spolupracoval s Giulianim a ministrom spravodlivosti Spojených štátov Williamom Barrom pri vyšetrovaní namierenom voči Bidenovi.

Trump v tomto rozhovore vyjadroval nepodložené podozrenie, že Joe Biden chcel zasahovať do vyšetrovania ukrajinskej prokuratúry, týkajúceho sa jeho syna Huntera Bidena. V tejto súvislosti tiež Zelenskému potvrdil, že niekoľko dní predtým nariadil zmraziť pomoc Ukrajine v hodnote takmer 400 miliónov dolárov.

Americký denník Wall Street Journal v pondelok zverejnil správu, podľa ktorej bol pri zmienenom júlovom telefonáte Trumpa so Zelenským prítomný aj americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo.