Politika Zahraničné

Konflikt v Jemene by bol bez americkej podpory Rijádu oveľa horší, myslí si Mike Pompeo

Vojna v Jemene si vyžiadala už niekoľko tisíc obetí - Zdroj: SITA/AP Photo/Hani Mohammed, File, Pablo Martinez Monsivais

WASHINGTON – Americký minister zahraničných vecí Mike Pompeo obhajoval v stredu čoraz intenzívnejšiu, spornú podporu Saudskej Arábie v jemenskej vojne a upozornil zákonodarcov, že brutálny konflikt by sa bez účasti USA zhoršil. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Pompeo vystúpil s prejavom v americkom Senáte a spoločne s ministrom obrany Jimom Mattisom viedli diskusiu o americkej pomoci poskytovanej koalícii vedenej Saudskou Arábiou, ktorá bojuje v Jemene proti povstalcom húsíom podporovaným Iránom. Po diskusii v Senáte by malo nasledovať hlasovanie o návrhu na obmedzenie vojenskej pomoci Saudskoarabom. “Utrpenie v Jemene ma zarmucuje, ale keby sa Spojené štáty nezapojili do udalostí v Jemene, bolo by to oveľa horšie peklo,” uviedol Pompeo vo vopred pripravenom príhovore k senátorom, s ktorými sa stretol za zatvorenými dverami.

“Nechať Jemen len tak by nesmierne poškodilo americké záujmy v oblasti národnej bezpečnosti a záujmy našich spojencov aj partnerov na Blízkom východe,” dodal Pompeo. Keby USA prestali vojensky podporovať koalíciu vedenú Saudskou Arábiou v Jemene, viedlo by to k oveľa väčšiemu počtu obetí na životoch, tvrdí šéf americkej diplomacie. Vojenskou podporou sa myslí podávanie tajných informácií a údajov o terčoch útokov. “Koalícia pod vedením Saudskej Arábie by nemohla využívať naše poradenstvo a znalosti z výcviku v zameriavaní útokov, takže by zahynulo viac civilistov. Jemenské teroristické skupiny by mali bezpečnejšie útočiská,” povedal Pompeo.

A varoval zákonodarcov, že zníženie americkej podpory by viedlo k silnejšiemu Iránu a povzbudilo by to aj extrémistickú organizáciu Daeš a al-Káidu na Arabskom polostrove. Očakáva sa, že Pompea a Mattisa sa budú senátori podrobne pýtať na humanitárnu krízu v Jemene, ako aj vraždu saudskoarabského novinára Džamála Chášukdžího. Niektorí americkí zákonodarcovia vyzývali na dôraznú reakciu Washingtonu na Chášukdžího vraždu, napríklad aj na zastavenie predaja zbraní a uvalenie ďalších sankcií – okrem tých, ktoré už USA uvalili na 17 Saudskoarabov údajne zapletených do vraždy. Pompeo na Twitteri oznámil, že USA poskytnú Jemenu ďalšiu potravinovú pomoc za 131 miliónov dolárov, a znovu slovne zaútočil na Irán. “Iránsky režim nemá záujem o zmiernenie utrpenia Jemenčanov; tamojší mullovia (duchovní) sa nezaujímajú dokonca ani o bežných Iráncov. Saudská Arábia investovala miliardy do zmiernenia utrpenia v Jemene. Irán investoval nulu,” doplnil na sociálnej sieti. Pompeo na stretnutí so senátormi tiež uviedol, že neexistujú “priame” dôkazy o spojení vplyvného saudskoarabského korunného princa Muhammada bin Salmána s vraždou Chášukdžího.