Domáce Politika Top

Konflikt v bratislavskej kaviarni: Havran a SaS v slovnej vojne

BRATISLAVA – Hádka medzi osobami, ktoré by mali stáť na jednej strane. Na sociálnych sieťach znovu rozhorel konflikt, ktorého aktérmi boli tentokrát publicista a teológ Michal Havran a poslanci za SaS Lucia Nicholsonová a Martin Poliačik. Padali slová o vzdelaní či nacistoch.

Celá situácia sa začala pritom začala nevinne. Nicholsonová okomentovala recenziu na knihu Havrana, kde Havranovo dielo nepriamo nazvala nudným. Ako sa večer pochválila na Facebooku, našla si na ňom správu práve od Havrana, kde sa jej opýtal na vzdelanie. „Vy máte ukončenú maturitu, však? Teda možno, neviem, či máte,” napísal.

„A spakruky som to schytala – ako niekto, kto má len maturitu, si predsa kritiku nemôžem dovoliť. Ak som knihu nepochopila, evidentne je chyba vo mne, v mojom nedostatočnom zdelaní,” uštipačne reagovala podpredsedníčka parlamentu a dodala: „Len mi stále nejde do hlavy, ako niekto, kto hlása toleranciu, slobodu, niekto, komu sa dostalo toľko vzdelania, môže kázať ostatným ako myslieť, ako žiť, ako čítať…”

Status Lucie Nicholsonovej – FB / Lucia Nicholsonová

V komentároch sa následne na hlavu Havrana zniesla vlna kritiku, na ktorú reagoval vo svojom statuse. Umiestnil k nemu aj obrázok, v ktorom ho jeden z diskutujúcich prirovnal k “trápnučkemu ko**tovi”. „Z diskusie poslankyne s maturitou Nicholsonovou. SaS má lepších voličov ako nacisti,” oprel sa do priaznivcov liberálov.

Na to sa však už ozval aj Nicholsonovej kolega Poliačik. „Poznám tony ľudí s titulom pred menom aj za ním, ktorí Lucii nesiahajú po kotníky, Mišo. A tiež množstvo podobne úbohých komentárov na adresu ktoréhokoľvek stredobodu Tvojho aktuálneho hejtu, ktoré sú rovnaké skvosty ako toto,” napísal, na čo mu Havran odpovedal, že sa mu už nechce reagovať na alibistov a že liberáli sú “takými Blahami”.

Status Michala Havrana – FB / Havran Michal

K Nicholsonovej sa vyjadril aj v ďalšej časti diskusie. „Jej vzdelanie je holý fakt, nie prvýkrát predviedla Nicholsonová v diskusiách pod svojími komentármi nízku schopnosť úsudku,” tvrdí a dodáva, že pred niekoľkými mesiacmi jej dlho trvalo vymazanie antisemitských poznámok pod jej príspevkom. Havran celý svoj status neskôr zmazal, Nicholsonovej príspevok ostal.

Príspevok Michala Havrana – FB / Havran Michal

Zdroj: ph, Foto: FB / Lucia Nicholsonová, Havran Michal, SITA/Peter Rusko, Marko Erd