Domáce Politika

Konflikt ministerky zdravotníctva a Smeru musí vyriešiť strana, znie z Dankovej SNS

Ministerka zdravotníctva Andrea Kalavská spolu s predsedom vlády Petrom Pellegrinim oficiálne odštartovali odstraňovanie skeletu. Zdroj: Glob.sk / Peter Korček

BRATISLAVA – Konflikt ministerky zdravotníctva Andrey Kalavskej (nominantka Smeru-SD) a Smeru-SD musí vyriešiť strana Smer-SD, tvrdí koaličná SNS.

“Počkáme si na stanovisko Smeru-SD na Koaličnej rade,” uviedla hovorkyňa strany Zuzana Škopcová.  Rezort zdravotníctva v nedeľu informoval o tom, že návrh reformy nemocníc, známy ako stratifikácia, nepredloží ako ústavný zákon.

Strana Smer-SD reagovala, že návrh reformy nemocníc v podobe obyčajného zákona nepodporí. Podľa SNS v koalícii každá strana rešpektuje koaličného partnera a jeho ministra. “Nestalo sa ešte, aby nominant koaličnej strany išiel proti svojej politickej strane, respektíve presadzoval iné stanovisko,” skonštatovala hovorkyňa.

Podporu návrhu zákona o stratifikácii v podobe obyčajného zákona zatiaľ avizovala opozičná SaS. Navrhovaná reforma ministerky zdravotníctva by mala nemocnice rozdeliť do troch kategórií a určiť, aké typy zdravotných úkonov sa v nich budú vykonávať. Projekt mala ministerka predložiť na rokovanie vlády 21. augusta. V prípade schválenia ústavného zákona by nadobudol účinnosť od 1. januára 2024. Dovtedy sa majú súčasné nemocnice pretransformovať na nové typy.

SaS stratifikáciu podporí

Opozičná strana SaS podporí stratifikáciu nemocníc ako obyčajný zákon. Informoval o tom hovorca strany Róbert Buček v reakcii na informáciu rezortu zdravotníctva, ktorý v nedeľu uviedol, že návrh reformy nemocníc, známy ako stratifikácia, nepredloží ako ústavný zákon.
“Ak bude stratifikácia predložená v takom znení, ako bola prezentovaná, a nebude mať nečakané nedostatky, v prvom čítaní ju ako obyčajný zákon podporíme,” uviedol hovorca. Najneskôr do druhého čítania bude podľa neho strana žiadať dopracovanie časového nároku pacienta na jednotlivé výkony ako garanciu dostupnosti zdravotnej starostlivosti občanom po reforme nemocničnej siete.