Domáce Šport Top

VIDEO Konečne! Vlhová triumfovala v paralelnom slalome Svetového pohára. Shiffrinová v St. Moritzi neštartovala

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová na trati slalomu Svetového pohára v St.Moritzi. Zdroj: TASR / AP

BRATISLAVA – Zatiaľ to nebola sezóna podľa vkusu a plánov Petry Vlhovej. Najlepšia slovenská zjazdárka mala doposiaľ na svojom konte iba jedno druhé miesto a jej výkonnostný odstup od Mikaely Shiffrinovej bol, a aj je, priepastný.

Američanka, ktorá je najväčšou konkurentkou Vlhovej v súboji o veľký kryštálový glóbus bola takmer vo všetkých disciplínach na stupňoch pre víťazov a na Vlhovú mala ani nie po tretine pretekov náskok takmer 400 bodov, čo je už fatálny odstup 24-ročnej Liptáčky. Čiastočne sa niečo mohlo zmeniť v paralelnom slalome v St. Moritzi. Vo Švajčiarsku totiž najlepšia slalomárka posledných rokov neštartovala a jej absenciu mohla Vlhová využiť na premiérový triumf sezóny. Aj na posun v celkovom poradí Svetového pohára. Slovenská zjazdárka bola totiž v St. Moritzi najväčšou favoritkou, čo aj elegantne a s prehľadom potvrdzovala vo všetkých vyraďovacích jazdách.

Slovenská zjazdárka Petra Vlhová vyhrala paralelný slalom Svetového pohára v St. Moritzi. Zdroj: TASR / AP

V šesťnásťfinále zdolala Jelínkovú z Holandska, v osemfinále Lysdahlovú z Nórska, vo štvrťfinále St.Germainovú z Kanady, v semifinále Hrovatovú zo Slovinska a vo finále aj Švédku Larssonovú. Aj keď tam to bolo naozaj “o chlp” v podobe 2 stotín sekundy. Vlhová tak v St. Moritzi triumfovala po desiatykrát vo Svetovom pohári a prvýkrát od 8. marca, kedy sa jej to podarilo v obrovskom slalome v Špindlerovom Mlyne. Konečne by jej to tak mohlo pomôcť stabilizovať výkonnosť aj výsledky. V celkovom poradí sa posunula na štvrté miesto, no od líderky Shiffrinovej má stále nekonečný odstup.

“Som veľmi šťastná, konečne sa mi podarilo zvíťaziť. Posledné dva-tri týždne boli veľmi náročné, takže sa veľmi teším. Od rána som sa cítila dobre, môj tím skvele pracoval, dali sme do toho všetko a nakoniec to vyšlo. Kopec bol perfektne pripravený. V St. Moritzi to mám veľmi rada, v nedeľu tu bolo všetko ideálne. Išla som na hranici mojich možností a nakoniec som bola rýchlejšia. Na štarte som sa vždy modlila, aby som išla v červenej trati. Posledné dve jazdy som však išla v modrej. Semifinále som trošku pokazila, ale vo finále som dala zo seba maximum. Trošku som strácala, no išla som naplno a nakoniec som vyhrala,” povedala Petra Vlhová

Jazdy Petry Vlhovej

Šesťnásťfinále: Petra Vlhová – Adriana Jelinková  +1,48 s
Osemfinále: Petra Vlhová – Kristin Lysdahlová +0,52 s
Štvrťfinále: Petra Vlhová – Laurence St. Germainová +0,30 s
Semifinále: Petra Vlhová – Meta Hrovatová +0,39 s
Finále: Petra Vlhová – Anna Swennová Larssonová +0,02 s

Slovenská biatlonistka Paulína Fialková v pretekoch Svetového pohára v Hochfilzene. Zdroj: TASR / AP

Fialková piata v stíhačke

Na lyžiach sa dnes predviedla aj ďalšia Slovenska. Biatlonistka Paulína Fialková obsadila piate miesto v nedeľňajších stíhacích pretekoch na 10 km v rámci 2. kola Svetového pohára v rakúskom Hochfilzene. Dvadsaťsedemročná rodáčka z Brezna bola blízko k umiestneniu na stupňoch víťazov, ale o lepší výsledok ju pripravila jedna chyba na záverečnej streľbe v stoji. Po suverénnom výkone sa tešila z triumfu Nórka Tiril Eckhoffová, ktorá vybielila všetkých dvadsať terčov. Na druhom mieste skončila Švédka Hanna Öbergová a v porovnaní s piatkovými rýchlostnými pretekmi si o jednu priečku pohoršila tretia Ingrid Landmark Tandrevoldová.

“Jeden presný výstrel mi chýbal od toho, aby som bola na pódiu. Boli to veľmi kvalitné preteky, na začiatku ma rozhodil pád, ale som rada, že som sa dokázala skoncentrovať na streľbu. Podmienky boli dobré, vietor prakticky nefúkal. Stále cítim, že vlani som bola na trati lepšia, ale som presvedčená, že v správny čas to príde. Hochfilzen je jedno z mojich obľúbených stredísk, je tu vždy sneh, široké trate a tiež pekné počasie. Moje sebavedomie išlo hore, ale stále musím na sebe pracovať, ak chcem držať krok s najlepšími,” povedala Paulína Fialková

Jej sestra  naopak, prežila preteky hrôzy. Ivona Fialková skončila až 56-ta. Na strelnici zaváhala hneď osemkrát, čo je neskutočné zlyhanie. Zo všetkých klasifikovaných pretekárok bola horšia už iba Natalja Kocerginová z Litvy.

Švédsky triumf na pretekoch Svetového pohára biatlonistiek v Hochfilzene. Zdroj: TASR / AP

Výsledky Hochfilzen – Stíhacie preteky žien na 10 km:

1. Tiril Eckhoffová 29:14,6 min (0), 2. Hanna Öbergová +25,8 s (2), 3. Ingrid Landmark Tandrevoldová +39,7 (1), 4. Justine Braisazová +47,9 (2), 5. Paulína Fialková +1:02,9 min (2), 6. Anais Bescondová +1:07,8 (1) … 56. Ivona Fialková  +4:38,3 (8)