Domáce Kultúra Spoločnosť Koronavírus Top

Konečne dobrá správa pre umelcov. Filmári sa vďaka tomuto môžu vrátiť do práce

Zdroj: pixabay.com

BRATISLAVA – Audiovizuálny priemysel za posledné mesiace prechádzal doslova skúškou ohňom. Pandémia zviazala ruky tvorcom, ktorí doslova trpeli. Spustiť výrobu nebolo možné. Mnohé pripravované filmy či relácie nemohli pokračovať, umelci sa preto rozhodli zakročiť.

 

Aj keď sa situácia s koronavírusom na Slovensku zlepšuje, nič nie je vyhraté. Úrad verejného zdravotníctva vydal jasné opatrenia, ktoré musia dodržiavať všetci. Týka sa to aj audiovizuálneho priemyslu, ktorý doteraz doslova trpel. Pandémia im nijako nedovolila pokračovať vo svojej práci.

Po niekoľkých mesiacoch chcú však umelci výrobu postupne obnoviť. Súčasné epidemiologické opatrenia im v práci ale ešte stále bránili. Rozhodli sa v spolupráci s ministerstvom kultúry osloviť Úrad verejného zdravotníctva SR so žiadosťou o udelenie výnimky. Tá sa týkala ,,používania ochranných prostriedkov dýchacích ciest (rúšok) pre výkonných umelcov pri realizácii audiovizuálnych diel”.

 

Nakrúcať v ochrannom rúšku je náročné. Zdroj: pixabay.com

Dočkali sa

Úrad verejného zdravotníctva si uvedomuje, že rúško je pri výrobe audivizuálnych diel  veľkým problémom. Žiadosti sa preto rozhodol vyhovieť. ,,Výnimky z povinnosti nosenia rúšok na verejnosti sa rozširujú. Ide o účinkujúcich pri nakrúcaní audiovizuálneho diela alebo výrobe programu a umelcov pri podávaní umeleckého výkonu. Je však potrebné, aby splnili podmienky, ktoré sú súčasťou opatrenia,” informovala Glob.sk hovorkyňa úradu Daša Račková.

Producenti a vysielatelia sú povinní zabezpečiť:

  • aby sa umelcovi vykonal test na ochorenie COVID-19 s negatívnym výsledkom, ktorý nie je starší ako štyri dni a následne vždy minimálne raz za 14 dní, ak umelecká činnosť trvá
  • medzi umelcami a členmi výrobného štábu odstup aspoň dva metre, odstup nie je potrebné dodržať medzi umelcami navzájom
  • počas umeleckej činnosti je zabezpečená dezinfekcia rúk pre umelcov i ďalšie osoby prítomné na mieste umeleckej činnosti
  • miesto umeleckej činnosti je pravidelne dezinfikované 
  • zabrániť vstupu umelcom, ak sa u nich meraním zistí telesná teplota 37 °C a viac alebo sa spozorujú iné príznaky ochorenia COVID-19

Úrad verejného zdravotníctva spolupracoval pri aktualizácii opatrenia s ministerstvom kultúry. Rezort je z výsledku rokovania spokojný. ,,My sa z toho veľmi tešíme,” reagovala pre Glob.sk z rezortu Zuzana Viciaňová.

 

Úrad vydal niekoľko opatrení, ktoré musí audiovízia dodržiavať. Zdroj: pixabay.com

Obrovská strata

V žiadosti pre Úrad verejného zdravotníctva SR ľudia z brandže uvádzali, že obnovenie výroby je jedným z nástrojov ako zmierniť ekonomický dopad na priemysel, ktorý aktuálne predstavuje výpadok vo výške približne 58 miliónov eur pre rok 2020.

Rovnako upozornili, že zastavenie prác sa fatálne dotklo celého radu profesií z oblasti audiovízie. V tejto veci začala ešte začiatkom marca konať Slovenská filmová a televízna akadémia (SFTA). V otvorenom liste žiadala od premiéra pomoc pre umelcov, ktorí zostali zo dňa na deň bez práce. Pod žiadosťou sa vtedy podpísali napríklad aj Milan Lasica, Jozef Heriban, Maroš Hečko, Peter Nágel či Peter Bebjak.

 

O prácu kvôli pandémii prišlo veľa ľudí z audiovízie. Zdroj: pixabay.com

Spoločné pravidlá

Ešte pred udelením výnimky sa zástupcovia audiovizuálneho priemyslu spoločne dohodli na pravidlách, ktoré budú pri výrobe dodržiavať. S dokumentom sa obrátili aj na rezort kultúry. ,,Predložené pravidlá potvrdzujú, že subjekty v slovenskom audiovizuálnom priestore pristupujú k problému seriózne a zodpovedne, uvedomujú si všetky riziká a sú pripravené postupovať pri svojej práci maximálne obozretne a zachovávať nevyhnutné hygienické opatrenia,’’ uviedli signatári.

Na dodržiavanie samoregulačných odporúčaní pre audiovizuálnu produkciu pristúpili: Asociácia nezávislých producentov, Asociácia televíznych vysielateľov Slovenska, Asociácia slovenských kameramanov, Rozhlas a televízia Slovenska, Slovenská filmová agentúra, Slovenská filmová a televízna akadémia a producenti v oblasti reklamy.

Ich súbor obsahuje základné bezpečnostné pravidlá pre výrobu audivizuálnych diel. Súčasťou dokumentu je desatoro bezpečného nakrúcania, ktoré je akýmsi pomocným vodítkom.

 

Mnohé relácie museli kvôli pandémii pozastaviť výrobu. Zdroj: pixabay.com

Pomaly, ale isto

O obnovení svojej výroby ako prvá informovala verejnoprávna stanica Rozhlas a televízia Slovenska (RTVS).

Začali natáčať nové časti relácií – Slovensko v obrazoch, Občan za dverami, Kultúra.sk či Reportéri. ,,Od júna a v letných mesiacoch sa budú natáčať nové Záhady tela, Milujem Slovensko, Tajomstvo mojej kuchyne, Neskoro večer a rovnako napríklad Família, Moja diagnóza a detské programy Fidlibum či Fidlibumove rozprávky,’’ uviedla hovorkyňa RTVS Erika Rusnáková.

V júni je naplánovaná prvá klapka novej rozprávky RTVS O liečivej vode.

 

RTVS postupne obnovuje výrobu. Zdroj: RTVS / Slovensko v obrazoch

Mohlo by vás zaujímať:

 

Audiovizuálny priemysel by chcel pomaly spustiť výrobu. Zdroj: pixabay.com