Domáce Komentáre a názory

Komentár: Vianoce, obdobie najväčšej zadlženosti Slovákov. Koľko minú na nákup darčekov?

BRATISLAVA – Slováci sú ochotní stále viac a viac utrácať za vianočné darčeky a s tým rastie aj objem spotrebiteľských úverov, ktoré si domácnosti berú. Podľa vývoja čerpania úverov do tohtoročnej jesene je už teraz isté, že sa Slováci pred Vianocami zadlžia viac než vlani a objem spotrebiteľských úverov by mohol podľa odhadov spoločnosti xPartners za december presiahnuť 300 miliónov euro.

V tomto období prevláda neopatrnosť vzhľadom k  financiám a ľudia sa bezhlavo  hrnú za zdrojom peňazí potrebných na nákup vianočných darčekov a stravy  na celé sviatky. Najhorším možným riešením je pôžička od nebankových subjektov. Marketingové kampane, predajcovia a vianočné reklamy vyvolávajú tlak na spotrebiteľov, čo spôsobuje ich nepremyslené konanie. Tieto neuvážené kroky môžu viesť k následným komplikáciám a problémom so splácaním.

Objem spotrebiteľských úverov neustále narastá. Počas vianočného decembra 2016, si domácnosti požičali 279 139 000 euro. Už za október 2017 boli poskytnuté spotrebiteľské úvery vo výške  295 110 000 euro, čo je o 15 971 000 euro viac. V priemere si zatiaľ za tento rok domácnosti vypožičali 269 469 000 euro. Ani prísnejšie pravidlá zo strany Národnej banky Slovenska neodrádzajú Slovákov od úverov a dá sa očakávať, že v novembri a decembri bude prekonaný októbrový objem vo výške 295 milónov euro.

Štatistické dáta z portálu Statista, ukazujú, že priemerné výdavky na vianočné darčeky v Európe činia 252 euro. Na najvyššej priečke sa umiestňuje od roku 2012 Veľká Británia s priemerným rozpočtom spotrebiteľa 408 euro. Oproti USA sú tieto čísla relatívne nízke. V roku 2016 Američan minul v priemere 752 dolárov na vianočné dary.

Z dostupných údajov agentúry Focus o slovenských nákladoch na vianočné sviatky vieme, že za rok 2015 Slováci v priemere minuli 127 euro. Minuloročný prieskum portálu Karierainfo.sk, skúmal koľko sú Slováci ochotní minúť na nákup vianočných darčekov. Z 500 opýtaných 29 %  odpovedalo, že maximálne 150 eur, 23 % viac ako 400 euro, 20 %  maximálne 300 euro, 19 % maximálne 200 euro a zvyšných 9 % maximálne 400 euro.

Zdroj: karierainfo.sk

Vyzerá to tak, že finančná situácia slovenských domácností počas  tohtoročných Vianoc bude vo väčšine prípadov podobná. Slováci nemajú v pláne šetriť na darčekoch, čo dokazuje aj  vysoký dopyt po spotrebiteľských úveroch. Ak to takto pôjde ďalej, nič dobre to pre ekonomiku neveští. Už teraz sa Slovensko radí na najvyššie pozície v rebríčku celkovej zadlženosti.

Silvia Holá

hlavná analytička xPartners

Foto: SITA