Komentáre a názory Top

Komentár Petra Weisenbachera: V Izraeli vládnu kotlebovci

Komentátor Peter Weisenbacher, slovenský publicista a občiansky aktivista. Zdroj: archív

Izrael znova, po tisíci krát, bombarduje Palestínu. Ako prvá z obetí v pásme Gazy bola zabitá tehotná žena a jej jednoročná neterka. V našom spravodajstve sa, ale samozrejme dozvieme viac o „raketových útokoch palestínskych militantov“, alebo budú rovno nazvaní „teroristami“. Srdcervúce pribehy o utrpení civilného obyvateľstva sa dozvieme zásadne iba z jednej strany. Ako tomu bolo v prípade jednoho bulvárneho denníka, ktorý priniesol článok o šoku manželky slovenského futbalistu, ktorý hrá za jeden izraelský klub. O tom ako so zdesením museli ísť v noci do bunkra a počuli hluk ako bola zneškodnená raketa.

 

Aby ste mi správne rozumeli, odmietam akékoľvek násilie a myslím si, že nikto by nemal byť nútený okolnosťami v noci s rodinou utekať do bunkra. Narozdiel od mnohých to však vzťahujem aj na palestíncov, palestíčanky a ich deti. V Palestíne, ale žiaden slovenský, ani žiaden iný zahraničný futbalista za mastný honorár nehrá. Ako by aj mohol veď nemajú žiadnu ligu a vlastne ani štadióny, futbal pritom majú rovnako radi. Preto si neprečítate srdcervúci príbeh o utrpení v Palestíne, nie preto, že by sa v Palestíne netrpelo. Čo je ale ešte smutnejšie, nemajú civilisti k dispozícii ani bohatú sieť špičkovo vybavených bunkrov a už vonkoncom nemajú protileteckú obranu, ktorou by mohli zneškodniť izraelské rakety, alebo lietadlá. Obrovské straty na životoch civilného obyvateľstva pritom v Palestíne nie su spôsobené „len“ týmto. Opakovane sa potvrdilo, že izraelská armáda (IDF) civilné obyvateľstvo zabíja systémovo a úmyselne.

V tomto konflikte je dôležité si uvedomiť, že nehovoríme o rovnocenných súperoch. Izrael má jadrové zbrane a arzenál vybudovaný za štedrej pomoci USA. Vojenský potenciál Palestíny , napriek snahe izraelskej propagandy, ktorej plody vidíme aj v niektorých našich médiách, veľmi malý a v porovnaní s IDF symbolický. Palestína je rozbitá na tri od seba oddelené územia a je pod úplnou vojenskou okupáciou Izraela. Gaza je územie o rozlohe Bratislavy, kde žijú 2 milióny ľudí, je tu 52%-ná nezamestnanosť, veľká chudoba, problémy s pitnou vodou, nedostatok zdravotnej starostlivosti, elektrina funguje iba 4 hodiny denne a do toho ich Izrael pravidelne ostreľuje. Nezamestnanosť, z toho plynúca chudoba, problémy s pitnou vodou a nedostatok zdravotnej starostlivosti sú pritom priame dôsledky okupácie Izraelom. Podľa medzinárodného práva je teda povinnosťou Izraela predmetné veci napraviť a zabezpečiť. Asi ale nemusím zdôrazňovať aká je realita a ako Izrael pohŕda právom.

V Izraeli je dlhodobo pri moci krajná pravica. Ľudia, ktorých bez veľkej nadsádzky môžeme považovať za izraelských kotlebovcov. Na vyjadrenia “štandardných” izraelských politikov a političiek by bol hrdý aj samotný Kotleba. Môžu si ruky podať, v jeho prípade len zameniť slovo Židia za “bieli”. Znovuzvolený päťnásobný premiér Netanyahu bežne hovorí o Izraeli ako o štáte len Židov a nikoho iného. Niekdajší minister obrany Lieberman sa rozčuľoval, že “každému, kto je proti nám, odtneme hlavu” a dodal, že nikto v Palestíne nie je nevinný. Bennett z Novej Pravice sa priznal, že vo svojom živote zabil veľa Arabov a “nie je to žiaden problém”. Ak sa vôbec dá povedať, kto bol najviac za čiarou v tomto závode o rasistické dno, asi by ho vyhrala ostatná ministerka spravodlivosti Ayelet Shaked, a nielen tým, že sa čudovala, “prečo je to také strašné považovať celý palestínsky národ za nepriateľa”. V predvolebnom spote, ktorý mal byť akýmsi vtipom, si na seba zvodne sprejovala parfém s názvom Fašizmus, ktorý jej “voňal ako demokracia”.

Je výpovedné, že premiér “jedinej demokracie na Blízkom východe” Netanyahu si mimoriadne rozumie s Donaldom Trumpom a v Európe je jeho najlepší kamarát nikto iný ako Viktor Orbán. A z čoho by sa ešte kotlebovci mohli tešiť? Ako Orbán, aj Netanyahu prihadzuje polienko do ohňa najznámejšej konšpiračnej teórie. V posledných voľbách označoval za počiatok všetkého zla sveta židovského milionára Georga Sorosa! Jeho syn Yair zverejnil na Facebooku obrázok, na ktorom Soros ťahá nitkami za svetovým sprisahaním proti Izraelu, peknú antisemistickú propagandu, za ktorú ho pochválili aj známi krajní pravičiari z USA, napríklad notorický rasista David Duke. Izraelské krajne pravicové stránky a alternatívne médiá bežne tvrdia, že Soros financuje izraelské mimovládky, ktoré kritizujú vládu za porušovanie ľudských práv. Nie je to povedomé?

Svoje ciele už Izrael ani veľmi nemaskuje. Tesne pred voľbami Netanyahu vyhlásil, že Izrael by si v priebehu pár rokov podmanil Západný Breh – jedno z troch posledných palestínskych území. Zatiaľ na pozadí občasného bombardovania izraelská vláda neustále, krôčik po krôčku, pokračuje v zaberaní palestínskeho územia a vo výstavbe nových dedín pre Izraelčanov. Môžme to nazvať pravým menom. Vládnu tu kotlebovci, ľudia, ktorí na základe buď pomýlených náboženských kategórií, rasizmu alebo vlastného prospechárstva udržiavajú konflikt, zaberajú palestínske územia a odopierajú Palestínčanom práva na základe etnicity. Nemáme im pri tom tlieskať a mať pre nich pochopenie, ale ich donútiť k skutočnému mierovému riešeniu a vinníkov postaviť pred medzinárodný trestný tribunál.

Vzhľadom na to, že už počujem kritikov ako idú prasknúť od zúrivosti a chcú hovoriť o „palestínskom terore“ voči ktorému sa Izrael „iba“ bráni, tak sa vyjadrím aj k tomu. Áno v Palestíne sú teroristi, aj organizované teroristické organizácie. V Izraeli sú však tiež a to teraz nehovorím o oficiálnej armáde, ktorú by som však vzhľadom na jej operácie voči civilnému obyvateľstvu za teroristickú organizáciu považoval tiež, ale o najmä o osadníkoch a ich teroristických útokov voči pôvodnému palestínskemu obyvateľstvu. Izraelského teroru voči Palestíncom nie je o nič menej ako palestínskeho voči Izraelu, v posledných rokoch skôr naopak. Áno z Palestíny sú odpaľované rakety voči Izraelu, ale je ich mnohonásobne menej ako tých z Izraela odpaľovaných voči Palestíne (a znova oficiálnou armádou, ale aj teroristami). Samozrejme, ale toto nie je západ o dno. Dôležitejšie je si uvedomiť kto je vinník a kto obeť, že to nie Palestínci okupujú územiu Izraela, ale Izrael okupuje územie Palestíny. Skúsme teda bez dvojitého metra uplatniť mantru, že „Izrael má právo sa brániť“, vari sa Palestína nemá právo brániť? Tá skutočne podstatná otázka však znie: nebolo by lepšie dosiahnuť konečne mier?

*Autor je riaditeľ Inštitútu ľudských práv.