Komentáre a názory Top

Komentár Petra Weisenbachera: Julian Assange si zaslúži Nobelovku

Zdroj: archív

Deň po vyhostení zakladateľa WikiLeaks Juliana Assangea z Ekvádorskej ambasády v Londýne denník Guardian poskytol exkluzívny priestor súčasnému ekvádorskému prezidentovi Leninovi Morenovi a ten ho využil na nehorázne očierňovanie tohto politického disidenta a podľa názoru mnohých väzňa svedomia. Samotné vyhostenie bolo porušením medzinárodného práva pretože dôvody poskytnutia azylu stále trvajú, čo nad všetku pochybnosť potvrdilo zatknutie a najmä americká žiadosť o jeho vydanie.

 

Rozhovor s Morenom bol doslova sfušovaný a boli porušené asi všetky novinárske profesionálne štandardy. Denník Guardian, ktorý pred pár rokmi získal nemalé množstvo slávy a predplatiteľov práve vďaka odhaleniam WikiLeaks, ktoré publikoval spolu s New York Times a ďalšími významnými médiami v tej chvíli asi skončil ako seriózny zdroj nie len u mňa. Už počas času, ktorý Assange strávil v de facto domácom väzení na ekvádorskej ambasáde sa na stránkach Guardianu objavovali napoli bulvárne a napoli dezinformačné články o Assangeovom súkromí. Je odôvodnené predpokladať, že to je pomsta za konflikt do ktorého sa v určitej fáze publikovania tajných amerických dokumentov WikiLeaks a jej mediálny partneri dostali. Netreba konšpirovať ani za tým vidieť ktoviečo, ľudská ješitnosť a malichernosť nakoniec porazí aj veľmocenské záujmy.

Fatálnym zlyhaním Guardianu a tých čo z jeho obsahu preberali však nebolo toto. Tým zlyhaním bolo, že nonšalantne obišli obrovskú korupčnú kauzu v ktorej momentálne Moreno lieta. Pokým na ekvádorských námestiach stále väčšie a väčšie davy ľudí protestujú proti vláde a polícia voči nim používa neadekvátnu silu mohol Moreno rozprávať o tom ako Assange skateboradoval na chodbách ambasády. Nedozvedeli sme sa žiadne vysvetlenie jeho tajných účtov v Paname, ani tých písaných na jeho manželku a ďalších rodinných príslušníkov na ktorých sú závratné sumy. Zato sme sa dozvedeli o Assangeovej mačke a že bol hrozný hosť.

Ekvádorský konzul, ktorý na ambasáde v Londýne pracoval 6 zo 7 rokov, ktoré tam Assange strávil pritom opakovane verejne povedal, že sú to sprosté klamstvá, ktoré nemajú nič spoločné s realitou. Vzhľadom na to, že tento človek svojim vyhlásením pravdepodovne prišiel o kariéru nejestvuje dôvod mu neveriť. Je obrovským zlyhaním, že európske médiá takmer neinformovali o korupčnej kauze súčasného prezidenta, ktorá predchádzala vyhosteniu, ale o ničím nepodložených obvineniach voči Assangeovi áno. Je to podľahnutie štátnej propagande súčasnej ekvádorskej vlády.

Pastu však už do tuby nenatlačíme a tak sa pozrime na súčasnosť. Assange sedí vo väzení, ale prečo? Nejestvuje žiaden právny ani morálny dôvod ho zadržiavať. Nedostavenie sa k súdu, ktoré je mu dávané za vinu je v Británii minoritný priestupok, ktorí sa vo väčšine prípadov rieši blokovou pokutou. Výnimkami bývajú iba recidivisti a osoby nebezpečné pre svoje okolie vzhľadom na násilné prejavy. Assangea nemôžu dokonca navštevovať ani jeho právnici. Je teda zjavné, že celý proces sa  neriadi zákonmi, ale politickou objednávkou. Nejde však „iba“ o Juliana Assangea, pretože ako povedala jeho advokátka, toto zatknutie je nebezpečným precedensom pre novinárov.

Assange síce nie je novinár v tradičnom chápaní tohto slova, ale je nepochybne vydavateľ a jeho správanie vo veci ochrany zdrojov informácii, ktoré publikoval na WikiLeaks je rovnakým počínaním ako to robia všetci kvalitní novinári a novinárky všade na svete kde je sloboda. Ak dnes zatkneme Assangea, zajtra môžeme pozatýkať šéfredaktorov všetkých novín a televízii, lebo robia to isté čo on. Americké obvinenie voči nemu je čisto o ochrane zdroja informácii a preto by malo byť britským súdom zmietnuté zo stola. Po príklady nemusíme chodiť ďaleko, pozrime sa na kauzu Kuciak. Viacerí novinári a novinárky najmä z Denníkov N a SME zverejnili mnoho informácii a dokumentov z anonymných zdrojov, včítane súkromných dokumentov. Pôjdu do cely vedľa Assangea?

Ak bude Británia rešpektovať zákony, medzinárodné zmluvy a ľudské práva, tak je vylúčené aby sa Assange do USA dostal. Nespáchal totiž nič čo by to oprávňovalo.  Reálna politika je ale častokrát nie len amorálna, ale aj protiprávna a preto sa to nedá vylúčiť. V situácii v akej sa teraz Británia vďaka tragikomickému Brexitu nachádza je možné, že bude chcieť Assangea “vymeniť” napríklad za obchodné ústupky zo strany Spojených štátov.

Švédske obvinenia sú samozrejme iná záležitosť. Každé podozrenie zo sexuálnych deliktov sa musí dôsledne prešetriť, nezávisle od toho či ide o Juliana Assangea, alebo iného známeho človeka. To sa však už stalo, ešte v roku 2010 počas Assangeovho pobytu vo Švédsku bol vyšetrovaný. Vyšetrovanie korektne prebehlo, bol zbavený všetkých obvinení a bolo mu oznámené, že môže slobodne odcestovať. Vyšetrovanie bolo obnovené špeciálnou prokuratúrou, čo je vo Švédsku mimoriadne neštandardné a v prípade takéhoto prečinu priam unikátne.

Stalo sa tak krátko po tom ako zverejnil tajné americké materiály (Cables). Tie materiály, ktoré usvedčujú viaceré americké vlády a americkú armádu z obrovského množstva zločinov od korupcie gigantických rozmerov, cez vraždenie civilistov včítane novinárov až po systematické porušovanie ľudských práv vo vojnových konfliktoch, ktoré sa dá kategorizovať ako vojnové zločiny. Je teda otázne o čo tu ide skutočne a či by nedošlo zo strany Švédska k vydaniu do USA. Upresniť treba aj to, že podozrenie voči nemu však nie je zo znásilnenia (často uvádzaný a opakovaný omyl), ale zo “sexuálneho prečinu”. Jeho bývalé partnerky ho obvinili, že pri pohlavnom styku údajne nepoužil antikoncepciu.

Je veľmi smutné, že skrývať a čeliť väzeniu musia ľudia, ktorí o zločinoch informujú a nie tí a tie ktoré ich páchajú. Mali by sme urobiť všetko preto aby sa Julian Assange čo najskôr dostal na slobodu. Aj občanom a občiankam Slovenska spravil veľkú službu. Portál WikiLeaks Slovensko (wikileaks.sk) zverejnil viacero slovenských prekladov dokumentov, ktoré hovoria o korupcii našich politikov a poslancov. Assange bol už šesťkrát oficiálne nominovaný na Nobelovu cenu mieru, mal by ju už konečne dostať.

*Autor je riaditeľ Inštitútu ľudských práv.