Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Vitajte vo svete, kde s tarifami obchoduje Trump

BRATISLAVA – Dnes začali platiť clá na oceľ a hliník na produkciu EÚ smerujúcu do USA. Druhým krokom budú clá na autá a autodiely, píše Washington Times.To sa už dotkne aj nemeckého automobilového priemyslu na Slovensku.

Ak chcete hľadať v tom nejakú logiku, tak príkladom sú Brazília, Argentína a Austrália, tí bilaterálne dosiahli s USA dohodu a clá sa ich netýkajú. Kedže existuje tento precedens dohody, čo je inak subordinovanie vlastnej obchodnej politiky týchto krajín americkým záujmom, rovnaký osud čaká aj EÚ.

V tomto je Trump neústupný.

Cieľom sú totiž bilaterálne obchodné dohody výhodné pre USA. Trumpov prístup pripomína Nixonov prístup “šialenca v politike”. Napokon prístup, ktorý sa ukázal historicky ako najefektívnejší.

Skutočnosť, že Donald Trump teraz zaviedol represívne tarify na dovoz ocele a hliníka pre spojencov, ako je aj EÚ, je prielom v transatlantickej obchodnej politike, píše vo svojom komentári na Frankfurter Allgemeine Zeitung Kluas-Dieter Frankenberger. 

Pre Trumpa sú obchodné dohody a znižovanie obchodného deficitu USA prioritou. Svedčia o tom komentáre na Washington Times a aj Washington Examiner.

Cieľom politiky USA je dostať partnerov pod neúmerný tlak a vyjednať iba bilaterálne obchodné dohody.

V prípade slabého miesta EÚ vo vzťahu k USA –  teda dôvodu prečo bude tarifný boj Európy s Trumpom pre Európu prehra, je bezpečnosť. Potvrdzujú to aj slová Klaus-Dieter Frankenbergera.

Európa nepredstavuje vojenskú silu a ani globálneho lídra v medzinárodných vzťahoch a pokiaľ to tak bude a PESCO bude len nechcené a trpené dieťa, nakoniec sa podvolíme aj tlaku USA v tarifách.

Navyše deklarovaná jednota EÚ vo vzťahu k USA je tiež len ilúziou. Napriek tomu, že v Sofii nedávno všetci prisahali spoločný postup, Maďarsko a Poľsko už deklarovali, že sa protiamerického ťaženia nezúčastnia a podobne je na tom Litva, Lotyšsko a Estónsko.

Výsledkom tak nakoniec môžu byť bilaterálne dohody s jednotlivými krajinami EÚ.

Ako hovorí Trump: Dostanú ponuku, ktorá sa neodmieta.  Bezpečnosť za obchod!

Autor je analytikom európskych záležitostí Inštitútu regionálnej politiky.