Komentáre a názory Top Zahraničné

Komentár Petra Králika: V Európe vznikajú nove pieskoviská, my sa hráme na svojom

Slovenská politická scéna je ako nepodarený vtip. Je jedno, či hovoríme o koalícii, alebo opozícii.

Uplynulý týždeň v európskej politike bol jeden z tých zlomových. Škandál BAMF v Nemecku, nedohoda so Seehoferom, francúzsko-taliansky konflikt a urovnanie, rakúsky kancelár Sebastian Kurz v Berlíne a holandský premiér Mark Rutte v európskom parlamente, reforma eurozóny a spoločná imigračná politika.

Tento týždeň vrcholí otázkou, či v pondelok Merkelová politicky prežije. No práve tento končiaci sa týždeň tiež ukazuje, že v európskej politike minimálne od nemeckých volieb žijeme už dobu po Merkelovej, kde na scénu vstupujú noví európski hráči.

Slovenská politická scéna je nepodarený vtip.

Naše ministerstvo zahraničia v čase keď sa všetci stretávajú so všetkými a každý definuje svoju vyjednávaciu pozíciu na úrovni premiérov je schopné len kontaktov na úrovni veľvyslancov. Aj to s posolstvami poslušných a hlúpych žiačikov.

Slovenská politická scéna je ako nepodarený vtip.

Angela Merkelová sa usiluje o mimoriadny summit o utečeneckej politike pred zasadnutím Európskej rady, ktorá má byť koncom mesiaca.  Informácie priniesli nedeľné nemecké noviny BILD .

Nemecká kancelárka je pod tlakom svojho bavorského ministra vnútra Horsta Seehofera, aby našla kompromis v súvislosti s jeho navrhovaným plánom zastaviť niektorých utečencov na nemeckej hranici. Všíma si v komentári Carmen Paun na Politico.

Merkelová, ktorá v sobotu zopakovala , že migračná  kríza potrebuje “európske riešenie”, vyzvala svoje grécke, talianske a rakúske náprotivky, aby diskutovali o stratégiách v oblasti migrácie, píše nemecký BILD.

Nie je ešte jasné, či Španielsko a balkánske krajiny budú tiež prizvané na tento  špeciálny samit, jeho termín by mal byť 23. a 24. júna teda týždeň pred samitom európskych lídrov.

Rutteho aliancia a jeho  prejav 13. júna  v Európskom parlamente ako protiváha k Macronovi. Prejav štíhlej a reformnej EÚ.

Kurzova aliancia a opäť prejav v Berlíne.  Reformný, politického realizmu a náčrt migračnej politiky, ktorá je postavená na tvrdej azylovej politike a ochrane hraníc.

Dva prejavy, dve aliancie a Slovensko nie je ani v jednej z nich. A ani na straníckej úrovni. Riešime interupcie, obrátené “S” alebo panoptikum prezidentských kandidátov.

Namiesto toho v Európe dochádza k novým zlomom, formovaniu nových koalícii a menia sa zásadné témy. Je mi smutno. Nik nemal všetky danosti k tomu, aby sme boli súčasťou koalície ako Rutteho tak Kurza, tak ako Slovensko…

Je mi smutno ešte viac, že slovenské politické strany ako celok sú v takom európskom sebabezvedomí, že ani netušia čo sa všetko odohralo tento týždeň v Európe.

Slovenská politická scéna je ako nepodarený vtip.

Je zrejmé, že v Európe sa medzi sebou bavia iba tí, čo aktívne majú čo povedať, sú schopní nových spojenectiev a vedia budovať aj personálne aliancie.

Slovenské mlčanie v tejto oblasti je desivé a to nie je ani nepodarený vtip, ale krutá realita.

Autor je analytikom európskych záležitostí Inštitútu regionálnej politiky