Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Už vieme, že Summit lídrov EÚ koncom týždňa v migrácii nič nevyrieši

Európska rada lídrov EÚ zvrátila aj to minimum formálnych dohôd zo summitu Európskej komisie o migrácii, ktorý sa konal v nedeľu v Bruseli, čím odštartovala pred vlastným summitom boji o moc medzi dvoma inštitúciami EÚ.

Najnovší návrh záverov Rady o migrácii, ktorý bol rozoslaný v pondelok a ktorý získal portál  POLITICO, o ktorom predstavitelia EÚ budú diskutovať na samite koncom tohto týždňa, vo veľkej miere ponecháva pozmeňujúce a doplňujúce návrhy, ktoré navrhla Komisia, čím Európska rada vyslala signál, že do svojich pripravovaných materiálov pre summit ich odmieta zapracovať.

Konflikt Juncker – Tusk, sa vyostruje. 

Po “mini summite” o migrácii 16 krajín v nedeľu Komisia vyzvala Radu, aby zrevidovala svoje migračné plány a predložila svoje vlastné pozmeňujúce a doplňujúce návrhy k návrhu záverov Rady. Nový návrh Rady v podstate zohľadňuje len jeden bod z návrhov Komisie.

V návrhu sa teraz uvádza, že “Európska rada víta dosiahnutú dohodu o financovaní nástroja pre utečencov v Turecku a trustového fondu EÚ pre Afriku”, o ktorom diplomati hovoria, že vychádza priamo z pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov Komisie.

Ďalším bodom, ktorý bol v pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhoch Komisie, ale nie v predchádzajúcom návrhu Rady, je, že navrhované regionálne platformy “vylodenia” pre zaregistrovanie migrantov v Stredozemí musia fungovať “pri plnom rešpektovaní medzinárodného práva.”

“Text Európskej rady je jednoducho realistický, pretože to, čo Komisia predložila [v nedeľu], bola opäť len jej zoznamom zbožných želaní a nič viac,” uviedol jeden diplomat, ktorý sa zúčastnil na rozhovoroch, pričom uviedol, že diskusia okolo stola na mini summite bola veľmi všeobecné, zatiaľ čo pozmeňujúce a doplňujúce návrhy Komisie sú veľmi špecifické.

Text Európskej komisie pritom roznhneval talianskych úradníkov, ktorí tvrdili, že odráža iba nemecké priority, rovnako tiež rozhneval Donalda Tuska, ktorí ho považuje za nezákonné prenikanie EK do kompetencií Európskej rady.

Napriek tomu niektoré z pozmeňujúcich a doplňujúcich návrhov predložených Komisiou, ako napríklad výzva na zdvojnásobenie počtu vrátených migrantov, by mohli lídri EÚ obnoviť počas tohto týždňového summitu alebo dohodnúť sa dokonca skôr, povedal ďalší diplomat zapojený do rozhovorov.

“Je dobré, že sa Komisia snažila uľahčiť dialóg, ale Komisia nemá písať závery,” povedal diplomat a zároveň kritizoval, ako  obe inštitúcie navzájom bojujú nad touto otázkou: “Radšej by som uprednostnil ak by obe inštitúcie spolupracovali. “

Nový návrh sa týka aj reformy tzv. Dublinského nariadenia o žiadostiach o azyl. 

V  novom texte sa teraz uvádza, že “nadchádzajúce rakúske predsedníctvo je vyzvané, aby pokračovalo v práci”. Európska rada tak presúva riešenie do konca roka.

Diplomati však tvrdia, že nie je isté, či sa  dosiahne dohoda záverečnom komuniké – nielen preto, že rakúsky prístup k migrácii sa viac zameriava na vonkajšie hranice, než prácu so žiadateľmi o azyl v rámci EÚ, ale aj preto, lebo táto otázka sa ukázala ako nevyriešiteľná počas piatich po sebe idúcich Predsedníctiev Rady, takže rýchle riešenie je nepravdepodobné.

O postoji Rakúska v migrácii vypovedá aj dnešné plánované bojové cvičenie polície, armády a špeciálnych síl na hraniciach s odkazom na vnútrohraničného kontroly v EÚ. Informuje Frankfurter Allgemeine Zeitung.

Rakúsko ohlásilo  hraničné hliadkové cvičenie naplánované na dnešný utorok ako tlak na Angelu Merkel a demonštráciu vlastnej sily v európskej azylovej politike. Odkaz je viac, než zrejmý.

Zázemie pre rozsiahle cvičenie v teréne na hranici so Slovinskom je”debatou o intra-európskom uzatvorení hraníc, iniciovaný Nemeckom,” odkazuje rakúsky vicekancelár Heinz-Christian Strach zo Strany slobody pre dnešné vydanie novín “Bild”.

Ako ďalší dôvod nazval “súčasný vývoj utečeneckých trás na Balkáne”. Plán je teda rozsiahlym manévrom polície a armády, v ktorom bude predstavená aj nová policajná jednotka ochrany hraníc Puma.

“Vďaka tomuto cvičeniu na hranici medzi Rakúskom a Slovinskom sa chceme zbaviť všetkého vývoja a vyslať jasný signál, že  sa už rok 2015 a strata kontroly nebude opakovať” povedal Strache.

Aj na základe uvedeného aktuálneho vývoja už vieme, že ani summit lídrov EÚ koncom týždňa v migrácii nič nevyrieši.