Domáce Ekonomika Komentáre a názory Regióny Top

Komentár Petra KRÁLIKA: Smerácke investičné stimuly bránia návratu našich opatrovateliek

Do Kežmarku, ktorý patrí k najmenej rozvinutým okresom, mieri nový významný investor. Švajčiarska spoločnosti Mubea Engineering AG plánuje v priemyselnom parku v Kežmarku postaviť nový závod na výrobu automobilových a náhradných dielov, inžinierske centrum a centrum na náhradné diely. Majiteľ spoločnosti Thomas Muhr a za slovenskú stranu premiér Peter Pellegrini, minister hospodárstva Peter Žiga a primátor mesta Kežmarok Ján Ferenčák slávnostne poklepali základný kameň pri príležitosti oficiálneho začiatku výstavby závodu 1.júla 2018.

Pôjde o investíciu vo výške 51 000 000 eur, ktorá bude rozložená na obdobie rokov 2018 – 2023. Od roku 2015, kedy vstúpil do platnosti zákon o podpore najmenej rozvinutých okresov, ide o najväčšiu investíciu do jedného z najmenej rozvinutých okresov. Spoločnosť požiadala o investičnú pomoc takmer 15 miliónov eur.

 

Vytvorenie viac ako tisíc pracovných miest a investície za vyše sto miliónov eur. To chce v najbližších rokoch na Slovensku urobiť päť firiem, ktoré svoje výrobky dodávajú aj automobilovým závodom na Slovensku, písalo SME.SK

Za to od štátu žiadajú bezmála 40 miliónov eur na investičných stimuloch. O nich by vláda Petra Pellegriniho (Smer) mohla rozhodovať už v najbližších týždňoch. Spoločnosti svoje plány predložili do pripomienkového konania.

Za minulý rok vláda poskytla 15 spoločnostiam celkovú štátnu pomoc vo výške 83 945 520 €, čo predstavuje oproti roku 2016 skoro dvojnásobný počet podporených spoločností. Vo výške celkovej pomoci pritom došlo k 40 % nárastu. Informoval INESS.

Keby sme tých 40 miliónov previedli do štátneho programu štartovacích bezúročných mikroúverov vo výške 15 000 euro na uvedenie biznisu do života jedného žiadateľa , dostali by sme takmer 2700 samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré by sa postarali sami o seba.

Príklad spoločnosti Mubea nám názorne ukazuje ilúziu investičných stimulov.  Spoločnosť požiadala o investičnú pomoc takmer 15 miliónov eur. Štát investuje do švajčiarskej firmy 15 miliónov, ktorá vytvorí 500 prac. miezd. Veľmi jednoduchá matematika. Štát dá firme na každého pracovníka 30 000 eur. Keďže sa hovorí o 5 ročnej investícii, na jeden rok na jedného pracovníka je to 6000 eur. Teda štát zaplatí 500 eur za každý mesiac za každého pracovníka.

Keď štátne investičné stimuly bránia návratu našich ľudí domov

Politika investičných stimulov – štátnej pomoci súkromným firmám alebo ak chcete, politika nakupovania pracovných miest štátom je najlepší spôsob ako držať ľudí v limitovanej chudobe a vytvárať budúce ohniská sociálneho napätia na Slovensku.