Zahraničné Top

KOMENTÁR Petra KRÁLIKA: Seehofer opäť podrazil Merkelovú. Tentokrát ide o brexit

Nemecký minister vnútra Seehofer zaútočil na EÚ kvôli tvrdému postoju dohôd o Brexite. Pikantné na tom všetkom je, že o liste, ktorý podľa Financial Times zaslal Európskej komisii ako minister vnútra 27. júna 2018 nebol oboznámený nik z nemeckej vlády a ani Angela Merkelová o ňom nemala tušenie.

Tá sa práve snaží o jednotný európsky postoj v brexite. Čo v praxi znamená zamedzenie bilaterálnych dohôd medzi Veľkou Britániou a jednotlivými členskými štátmi EÚ, Informuje nemecký ekonomický portál Deutsche Wirtschafts Nachrichten. 

Seehofer varoval v liste adresovanom Európskej komisii, že komisia ohrozuje svojim tvrdým postojom v rokovanich o brexite bezpečnosť občanov Európy.

Podľa Seehofera  by “zaobstaranie bezpečnosti občanov v Európe malo mať prednosť pred všetkými ostatnými aspektmi rokovaní o ukončení členstva Británie v EÚ.”

Podľa Financial Times vo svojom liste píše Seehofer, že “oslabenie európskej bezpečnostnej architektúry by malo vplyv na všetkých občanov EÚ a podkopalo ich základné bezpečnostné potreby. Všadeprítomná hrozba cezhraničného terorizmu dokazuje potrebu plnej spolupráce v budúcnosti. ”

Nemecká  vláda ústami svojho tlačového odboru odmietla komentovať “korešpondenciu medzi ministerstvom vnútra a EÚ”, uvádzajú nemecké hospodárske noviny.

Postoj Seehofera k budúcim bezpečnostným vzťahom s Britániou nie je zdieľaný medzi ostatnými lídrami EÚ. Michel Barnier, vyjednávač EÚ pre Brexit, zdôraznil potrebu “realizmu” v post-Brexitových bezpečnostných vzťahoch. Najmä vylúčil úplný prístup k databázam EÚ používaným na bezpečnosť, kontrolu a hraničné kontroly, ak Spojené kráľovstvo zachová svoje existujúce červené línie. Jeho pozíciu podporuje Francúzsko.

Seehofer na druhej strane presadzuje, aby Británia naďalej mala po Brexite plný prístup k databázam. Týka sa to Schengenského informačného systému pre kontrolu hraníc, záznamov o menách, cestujúcich pre lety, Europolu pre policajnú prácu a trestného registra v EÚ.

Podstata listu však netkvie v jeho obsahu a ani v tom, či má, alebo nemá Seehofer pravdu. V tomto škandále, ktorý sa na svetlo sveta dostáva po 10 dňoch od odoslania listu EK si treba všímať dve podstatné veci:

  1. Amaterizmus a partizánčinu Seehofera.
  2. Okolnosti, za ktorých bol list medializovaný.

Prvá okolnosť ukazuje ako hlboko je mentálne a “profesne”  Seehofer len regionálnym nemeckým politikom, bez zmyslu pre chápanie výkonu politiky na úrovni spolkovej vlády s presahom k európskym inštitúciám.

Druhá okolnosť nám ukazuje, že jeho Bavorské divadlo s migračným “master planom” má svoje pomstychtivé dozvuky jeho koaličných partnerov.

Tak či onak, v očiach nemeckej verejnosti z konfliktu s Angelou Merkelovou v jeho voľnom pokračovaní  -“Ako Seehofer písal tajne Európskej komisii…”, vyznieva sám Seehofer ako ten, čo opäť podrazil Merkelovú.

Autor je analytikom európskych záležitostí Inštitútu regionálnej politiky