Komentáre a názory Top

Komentár Petra Králika: Nemecký migračný úrad zlyhal, Merkelová má škandál

Merkelovej škándál okolo nemeckého migračného úradu ju ženie doma do  izolácie

Škandál okolo Spolkového úradu pre migráciu a utečencov (BAMF), ktorý vypukol najprv v pobočke v Brémach a v posledných týždňoch narástol,  siaha až ku kancelárke Angele Merkelovej.

Frank-Jürgen Weise, ktorý z poverenia Merkelovej riadil BAMF od októbra 2015 do decembra 2016, podľa dôverných správ, ku ktorým sa dostal nedeľník Bild am Sonntag, v marci a máji 2017 v osobných rozhovoroch Merkelovú informoval o preťažení zamestnancov a chaosu v úrade.

Na konci roku 2017 spísal Weise pre kancelárku záverečnú správu. “Ešte nikdy som sa počas svojej profesionálnej kariéry nestretol s tak zlým stavom úradu,” napísal. Úplne otvorene upozorňoval na nedostatky v riadení úradu a takisto vytýkal závažné pochybenia spolkovému ministerstvu vnútra.

Ulrike B., šéfka bremského úradu, mala udeliť neoprávnene azyl najmenej 1200 migrantom, prevažne Kurdom.

Väčšina z nich bola klientami právnikov Irfan C., ženatého otca štyroch detí, s ktorým Ulrike B. údajne udržiavala intímny vzťah, a Cahit T. Irfan C. zvážal autobusom svojich klientov do Brém z iných častí SRN. Vyšetrovatelia teraz skúmajú, či išlo o nedbanlivosť, či korupčný zámer.

BAMF počas nasledujúcich troch mesiacov preverí všetky kladne vybavené žiadosti z brémskej pobočky od roku 2000. Doterajšie preverovanie podľa nej ukázalo, že bude potrebné zrušiť tretinu všetkých skontrolovaných žiadostí schválených v Brémach.

Podľa úradníkov stále existuje nevyriešený počet približne 50 000 žiadostí o azyl.

Kým nevypukol otvorene škandál okolo Nemeckého spolkového migračného úradu (mimochodom trvá už dva týždne) všetko ohľadne Merkelovej rozhodnutí v migračnej kríze mohlo byť len otázkou “nešťastných politických krokov” alebo “rozdielneho ideologického pohľadu na vec”.

Škandál BAMF a odmietnutie vyše 60 bodového plánu CSU v migračnej kríze, práve z dôvodu prevzatia BAMF  stranou CSU, ukazuje Merkelovú ako chladnokrvnú, skorumpovanú a zlomyseľnú, ktorá  mocensky kryje škandály.

Škandál BAMF  nám tiež ukazuje skutočnú tvár Merkelovej, ako neideologického, chladnokrvného technológa moci, nie nepodobného Ficovi.

Morálny politický gýč, ktorým sa Merkelová dlhé roky zastierala, praská vo švíkoch. A ona sa postupne dostáva do izolácie. Do bodu, kedy bude musieť odísť. Dobrovoľne, alebo z donútenia, aby ostatní z CDU politicky prežili.

Autor je analytikom európskych záležitostí Inštitútu regionálnej politiky